Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2022 r., sygn. III SA/Wa 443/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Czarkowski, Sędziowie sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, asesor WSA Adrianna Elżbieta Grzymska-Truksa (sprawozdawca), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o., sp.k. z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 grudnia 2021 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.879.2021.2.JK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2021r. wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektor KIS" lub "Organ") na wniosek A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. (dalej: "Spółka" lub "Skarżąca") i Pana B.W. oraz Pani B.W. (zainteresowanych niebędących stronami postępowania) dotyczyła podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zaskarżona interpretacja indywidualna została wydana w następujących okolicznościach faktycznych oraz prawnych sprawy.

Dnia 19 września 2021r. wpłynął do Dyrektora KIS wniosek wspólny A. sp. z o.o. sp. k. (zainteresowanego będącego stroną postępowania) i Pana B.W. oraz Pani B.W. (zainteresowanych niebędących stronami postępowania, dalej "Zainteresowani", "Wspólnicy") o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek został uzupełniony przez Zainteresowanych w odpowiedzi na wezwanie w dniu 14 grudnia 2021r. oraz w dniu 16 grudnia 2021r.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Zainteresowani przedstawili następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Spółka jest rezydentem podatkowym na terenie RP. Na terenie RP Spółka prowadzi działalność deweloperską. Spółka od 1 stycznia 2021r. jest podatnikiem CIT. Aktualnie wspólnikami Spółki są osoby fizyczne jako komandytariusze oraz komplementariusz – spółka z o.o., której Wspólnicy są udziałowcami. Planowana jest zmiana umowy Spółki polegająca na tym, że Wspólnicy uzyskają status Komplementariuszy Spółki, zaś spółka z o. o. będąca dotychczas komplementariuszem Spółki stanie się komandytariuszem. W ramach planowanej zmiany umowy Spółki nie zostanie zmieniona proporcja udziałów w zysku Spółki posiadanych aktualnie przez wspólników, tj. Wspólników będących aktualnie komandytariuszami oraz sp. z o. o. jako komplementariusza. Dotychczasowi komandytariusze będą posiadali taki sam udział w zysku Spółki po uzyskaniu statusu komplementariuszy. Po dokonaniu wyżej opisanej zmiany umowy Spółki polegającej na uzyskaniu przez Wspólników statusu Komplementariuszy w przyszłości Spółka może dokonać wypłaty zysków bilansowych na rzecz Wspólników będących wówczas komplementariuszami oraz sp. z o.o. będącej wówczas komandytariuszem (w przypadku Spółki nie jest praktykowana wypłata zaliczek na udział w zysku lecz dokonana może zostać wypłata zysku po zamknięciu roku obrotowego). Rok obrotowy (podatkowy) Spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Spółka posiada niepodzielone (niewypłacone na rzecz wspólników) zyski osiągnięte za poprzednie lata obrotowe w okresie poprzedzającym dzień 1 stycznia 2021r., gdy stała się podatnikiem CIT. Spółka zakłada, że osiągnie także zyski bilansowe w kolejnych okresach obrachunkowych, tj. w latach obrotowych następujących po 1 stycznia 2021r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00