Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 sierpnia 2022 r., sygn. I SA/Kr 697/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wolas Sędziowie WSA Inga Gołowska WSA Grzegorz Klimek (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 sierpnia 2022 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 6 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za IV kwartał 2012 r oraz I kwartał 2013 r. uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

1. Wnioskiem z dnia 07.08.2020r. (uzupełnionym w dniu 03.09.2020r. oraz 14.09.2020r.) Pan T.K. (dalej również jako: Wnioskodawca, Podatnik, Strona, Skarżący) zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z prośbą o umorzenie zaległości podatkowych objętych tytułami wykonawczymi nr: [...], [...], [...] w całości wraz z ustawowymi odsetkami z uwagi na bardzo trudną sytuację rodzinną i materialną oraz zdrowotną Skarżącego i jego małoletnich dzieci.

Zaległości – zdaniem Wnioskodawcy – nie powstały z jego winy. Do czasu ogłoszenia upadłości przez głównego dostawcę (franczyzodawcę) spółkę E. S.A., Strona regularnie regulowała zobowiązania podatkowe. Bankructwo firmy Skarżącego nastąpiło z dnia na dzień, w związku z powyższym nie miał możliwości uregulowania zaległości. Następnie, sytuacja związana z pandemią i związane z tym załamanie gospodarcze doprowadziło do kolejnych utrudnień w podjęciu stosownej pracy czy działalności gospodarczej.

Podatnik wskazał, że korzysta z pomocy społecznej MOPS-u, gdyż nie jest w stanie utrzymać siebie i czwórki małoletnich dzieci. Korzysta z zasiłków celowych, tj. na leczenie dzieci, opał, obiady szkolne, zasiłki okresowe. Dzieci wnioskodawcy wymagają opieki specjalistów i są objęte stałym leczeniem. Obecnie cały ciężar ich wychowania spoczywa na Wnioskodawcy.

Kiedy zbankrutowała jego firma (w 2013r.) odeszła od niego żona wraz z dziećmi, żądając wysokich alimentów w kwocie 3 tys. zł miesięcznie. Do dnia dzisiejszego Skarżący posiada zaległości alimentacyjne względem poprzedniego opiekuna prawnego i funduszu alimentacyjnego. Od kwietnia 2018r. dzieci samowolnie zmieniły miejsce zamieszkania, nie chcąc dalej mieszkać z matką. Od tego czasu Wnioskodawca utrzymuje dzieci, co przyczyniło się do znacznego wzrostu kosztów utrzymania i zaciągnięcia pożyczek u najbliższych. Matka dzieci nie płaci alimentów, chociaż zostały one przyznane. W związku z powyższym sytuacja Strony jest bardzo trudna i uzasadnia umorzenie ww. zaległości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00