Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 sierpnia 2022 r., sygn. II FSK 162/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Sylwester Golec, po rozpoznaniu w dniu 3 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S.A. Oddział R. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 8 października 2019 r. sygn. akt I SA/Gl 700/19 w sprawie ze skargi A. S.A. Oddział R. w C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 marca 2019 r. nr 0113-KDIPT3.4011.12.2019.4.SK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. S.A. Oddział R. w C. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 8 października 2019 r., I SA/Gl 700/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. S.A. Oddział R. w C. (dalej: "spółka", "strona", "skarżąca") na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 marca 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie pełnienia przez spółkę obowiązków płatnika z tytułu wypłaty świadczenia pieniężnego zasądzonego wyrokiem sądu wraz z ustawowymi odsetkami.

2. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku, zagadnieniem spornym w rozpoznawanej sprawie jest prawnopodatkowa klasyfikacja dochodu uzyskanego przez pracownika spółki, a także odsetek od tego świadczenia, wypłaconego już po ustaniu stosunku pracy. Skarżąca zaliczała należność główną powoda do odszkodowań i w konsekwencji objęła je dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm., dalej: "u.p.d.o.f."). Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej to samo świadczenie uznał zaś za wynagrodzenie ze stosunku pracy, nieobjęte zakresem wskazanego zwolnienia podatkowego. W zakresie odsetek strona stanęła na stanowisku, iż są one objęte zwolnieniem podatkowym, ukształtowanym w art. 21 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., bowiem jako świadczenie akcesoryjne, dzielą losy należności głównej. W tej sytuacji, skoro – w przekonaniu skarżącej – wypłacone przez nią kwoty były odszkodowaniem, zwolnionym z opodatkowania na podstawie wskazanego wcześniej przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, także odsetki należne od nich są objęte tym samym, przedmiotowym zwolnieniem podatkowym. Organ interpretacyjny, traktując należności przekazane przez spółkę jej pracownikowi w wykonaniu wyroku sądu pracy jako wynagrodzenie, a nie odszkodowanie, odsetki od nich zaliczył do kwot objętych zwolnieniem podatkowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 u.p.d.o.f. (odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00