Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 lipca 2022 r., sygn. II SA/Po 190/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Sebastian Michalski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 29 lipca 2022 r. sprawy ze skarg H. K., M. A., B. W., J. W., G. W., W. P., P. G., W. G. na uchwałę Rady Miasta z dnia 8 grudnia 2020 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargi

Uzasadnienie

H. K. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu na Uchwałę Rady Miasta Poznania nr XXXIX/677/VlII/2020 z dnia 8 grudnia 2020 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Jeżyce - Północ" - część E w Poznaniu (opubl. Dz. Urz. Woj. Wlkp. 2020.10222 , dalej: m.p.z.p. lub Plan miejscowy), zaskarżając ją w całości.

Zaskarżonej uchwale zarzucił naruszenie prawa materialnego, tj. (1) art. 1 ust 2 pkt 7 i 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 poz. 503, dalej: u.p.z.p.) w zw. z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez nieuwzględnienie istoty prawa własności oraz nieuwzględnienie wymagań ładu przestrzennego, w szczególności zasady proporcjonalności w zakresie korzystania z władztwa planistycznego, zasady sprawiedliwości społecznej oraz zasady ciągłości działań planistycznych, (2) art. 9 ust. 4 w zw. z art. 20 ust. 1 w zw. z art. 28 ust. 1 u.p.z.p. poprzez niezgodność zaskarżonego planu miejscowego z uchwałą Rady Miasta Poznania nr LXXII/1137/VI/2014 z dnia 23 września 2014 r. - "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania".

Skarżący wniósł o uchylenie m.p.z.p. w całości, zasądzenie od Rady Miasta Poznania na rzecz skarżącego zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

W uzasadnieniu skargi H. K. podał, że jest właścicielem nieruchomości położonej w Poznaniu oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki nr [...], [...] i [...], obręb Jeżyce, arkusz mapy [...], dla której Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto w Poznaniu V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi KW nr [...] Zaskarżoną uchwałą działki nr [...], [...] i [...] znalazły się na obszarze oznaczonym symbolem ZP- tereny zieleni urządzonej - zieleń parkowa. Przed wejściem w życie skarżonego m.p.z.p. dla przedmiotowych nieruchomości nie obowiązywał inny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Natomiast w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania", zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta Poznania nr LXXII/1137/VI/2014 z dnia 23 września 2014 r. (dalej w skrócie Studium), nieruchomości te były oznaczone symbolem MW/U - tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub zabudowy usługowej niskiej. Mając na względzie powyższe bezsporne jest, że przeznaczenie przedmiotowych nieruchomości w Planie miejscowym w sposób znaczący różni się od ich przeznaczenia obowiązującego przez długie lata na podstawie wcześniejszych aktów prawa miejscowego. Tymczasem jedną z naczelnych zasad uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest wymóg zgodności z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W ocenie skarżącego zaskarżona uchwała w sposób rażący narusza zasadę ciągłości działań planistycznych oraz zasadę proporcjonalności w zakresie korzystania z władztwa planistycznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00