Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 13 lutego 2024 r., sygn. II SA/Bk 812/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Lemańska, Sędziowie asesor sądowy WSA Marta Joanna Czubkowska, sędzia WSA Marek Leszczyński (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Natalia Paulina Janowicz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 lutego 2024 r. sprawy ze skargi R.S. na postanowienie Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku z dnia 24 sierpnia 2023 r. nr 151/P-II/E/2023 w przedmiocie zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające jego wydanie postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wysokiem Mazowieckiem z dnia 9 maja 2023 roku numer 08/P-I/EP/2023; 2. zasądza od Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku na rzecz R.S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku (dalej: PPWIS) zaskarżonym postanowieniem z 24 sierpnia 2023 r., nr 151/P-II/E/2023, utrzymał w mocy postanowienie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wysokiem Mazowieckiem (dalej: PPIS) z 9 maja 2023 r., nr 08/P-I/EP/2023, oddalającego zarzuty w sprawie egzekucji administracyjnej prowadzonej w związku z uchylaniem się przez R. S. (dalej: skarżący) od obowiązku poddania małoletniej córki E. S. obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Z akt sprawy wynikają następujące okoliczności faktyczne i prawne.

PPIS upomnieniem nr EP-31.2/U/2019 z 12 grudnia 2019 r. przypomniał skarżącemu o obowiązku poddania dziecka E. S. (ur. 8 września 2013 r.) obowiązkowym szczepieniom ochronnym przeciwko: błonicy, tężcowi, krztuścowi i przeciw ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu w ramach Narodowego Programu Szczepień, o czym skarżący został wcześniej poinformowany przez lekarza. W upomnieniu wskazano, że obowiązki te wynikają z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239) oraz § 3 pkt 1 lit. a, pkt 5, pkt 9, pkt 11 lit. a rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 753). Organ wezwał skarżącego do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego w celu wykonania brakujących szczepień ochronnych małoletniej córki. O rozpoczęciu i ustaleniu harmonogramu szczepień należało powiadomić organ w terminie 7 dni od dnia wykonania pierwszego szczepienia, przy czym pierwsze szczepienie należy wykonać nie później niż w ciągu 30 dni od daty doręczenia pisma. Zaznaczono, że w przypadku niewykonania ww. obowiązku we wskazanych terminach zostaną podjęte czynności na podstawie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w celu jego wyegzekwowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00