Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lipca 2022 r., sygn. III SA/Wa 1718/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki (spr.), Sędziowie sędzia WSA Radosław Teresiak, sędzia WSA Jarosław Trelka, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 lipca 2022 r. sprawy ze skargi J.B. na interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 maja 2021 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.114.2021.2.MPE w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz J.B. kwotę 680 zł (słownie: sześćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z 13 maja 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko J.B. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Występując z wnioskiem o wydanie tej interpretacji Skarżący podał, że on i jego zmarła żona nabyli w 2006 r., na podstawie dwóch aktów notarialnych, działki gruntu oznaczone numerami [...], [...], [...], [...] oraz [...]. W 2006 r. działki oznaczone numerami [...], [...], [...] oraz [...] były działkami rolnymi, zaś działka oznaczona numerem [...] była działką przeznaczoną pod zabudowę jednorodzinną. Skarżący wraz z małżonką ww. działki gruntu nabyli z przeznaczeniem na cele osobiste, tj. z przeznaczeniem na wybudowanie domów dla siebie oraz dwójki swoich dzieci. Z uwagi na to, że dzieci (P.B. i M.B. – dalej: "zainteresowani") nie były zainteresowane posiadaniem domów na terenie ww. działek, Skarżący wraz z żoną nie wykluczyli, iż część z tej nieruchomości zostanie przez nich sprzedana. W związku z powyższym w 2008 r. działki gruntu oznaczone numerami [...] oraz [...] zostały podzielone na 15 działek. Małżonka Skarżącego zmarła w 2013 r. W wyniku dziedziczenia współwłaścicielami ww. działek gruntu zostali: Skarżący w udziale wynoszącym 4/6 części oraz zainteresowani - syn i córka w udziale wynoszącym po 1/6 części. Z uwagi na to, iż pojawiła się możliwość uzbrojenia powstałych w wyniku podziału działek gruntu współwłaściciele tj. Skarżący oraz zainteresowani podjęli decyzję o wykonaniu przyłącza wodociągowego (w 2013 r.) oraz przebudowie sieci energetycznej (w 2014 r.). W związku z przebudową sieci energetycznej Skarżący oraz zainteresowani w 2014 r. ustanowili służebność przesyłu na rzecz P. Skarżący, za zgodą pozostałych współwłaścicieli, wybudował w 2015 r. na jednej z działek, które powstały po podziale działek o numerach [...] i [...], budynek mieszkalny z przeznaczeniem do celów osobistych. Skarżący oraz zainteresowani są osobami fizycznymi i jako osoby fizyczne nie prowadzą działalności gospodarczej. Skarżący oraz zainteresowani prowadzą działalność zarobkową w ramach spółki jawnej. Nieruchomości, których dotyczy wniosek nie były jednak wykorzystywane do działalności gospodarczej tej spółki jawnej. Nieruchomości te nie były również wydzierżawiane, jak również nie były przedmiotem najmu oraz nie były przedmiotem innych umów o podobnym charakterze. Nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym jest ona położona na terenach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną o charakterze wiejskim i usług różnych. Skarżący oraz zainteresowani nie mając świadomości, że mogą zostać uznani za osoby profesjonalnie zajmujące się obrotem nieruchomościami, aby sprzedać działki powstałe w wyniku podziału działki nr [...] i [...] ogłosili zamiar sprzedaży poszczególnych działek gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00