Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.33.2024.2.BZ
Skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 12 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej.
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będąca stroną postępowania:
X sp. z.o.o (dalej: Nabywca, Zainteresowany 1):
NIP: (…)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Pan B.P. (dalej: Sprzedawca, Zainteresowany 2):
NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
X Sp. z o.o. (dalej: Nabywca lub Zainteresowany 1) jest polską spółką kapitałową prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Nabywca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Aktualnie X Sp. z o.o. planuje nabyć od Pana B.P. prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: Sprzedawca lub Zainteresowany 2 dalej z Zainteresowanym 1 łącznie jako: Zainteresowani) prawo własności nieruchomości gruntowej położonej przy ul. (…) w miejscowości (…), w gminie (…), w powiecie (…), w województwie (…) w obrębie nr (…), na którą składają się:
- działka gruntu o numerze ewidencyjnym (…) (dalej: Działka 1);
- działka gruntu o numerze ewidencyjnym (…) (dalej: Działka 2);
- działka gruntu o numerze ewidencyjnym (…) (dalej: Działka 3; łącznie z Działką 1 i Działką 2 jako: Działki lub Nieruchomość).
Zainteresowani zakładają, że planowana Transakcja sprzedaży nieruchomości będzie miała miejsce w 2024 r.
Nabywca i Sprzedawca nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Dla Działki 1 Sąd Rejonowy w (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr (…), natomiast dla Działki 2 i Działki 3 Sąd Rejonowy w (…), (...) Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr (…).
Teren, na którym znajduje się Nieruchomość, został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (dalej: MPZP), na podstawie którego dla terenu tego przewidziano przeznaczenie oznaczone symbolem (…) – teren usług, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów.
Warto zaznaczyć, iż historycznie Zainteresowany 2 nabył działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…) w ramach umowy darowizny w roku 1992, natomiast Działka 1 została nabyta przez Zainteresowanego 2 na podstawie umowy kupna – sprzedaży z 21 listopada 1975 r. Nabycie Nieruchomości przez Sprzedawcę nie podlegało opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.
Z inicjatywy potencjalnego nabywcy, który jeszcze przed Zainteresowanym 1 był zainteresowany nabyciem jedynie części działki (…), został dokonany jej podział (dalej: Podział). Podział miał na celu umożliwienie potencjalnemu nabywcy nabycie jedynie części działki (…). Sprzedawca w związku z potencjalną sprzedażą udzielił pełnomocnictwa, w ramach których upoważnił potencjalnego nabywcę do dokonania w jego imieniu i na jego rzecz czynności mających na celu przygotowanie Nieruchomości do przyszłej sprzedaży, tj. w szczególności do dokonywania wszelkich działań w zakresie wystąpienia z wnioskiem w sprawie podziału działki (…). Ostatecznie transakcja sprzedaży części działki (…) nie doszła do skutku.
W konsekwencji podziału działki gruntu nr (…), Sprzedawca stał się właścicielem i posiadaczem nowo wydzielonych działek gruntu o numerach ewidencyjnych (…) (Działka 2) i (…) (Działka 3).
Działka 1 została wprowadzona do prowadzonej przez Sprzedawcę jednoosobowej działalności gospodarczej jako środek trwały w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast Działka 2 i 3 po podziale nie zostały wprowadzone do prowadzonej przez Sprzedawcę działalności gospodarczej jako środek trwały w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na moment złożenia wniosku Sprzedawca aktywnie prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług czynnym od 6 lutego 2009 r. (widnieje na tzw. Białej liście podatników). Wskazane w CEIDG PKD określające przeważający rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej Sprzedawcy to PKD 93.11.Z Działalność obiektów sportowych.
Działka 1, 2 i 3 były w przeszłości wykorzystywane przez Sprzedawcę na cele rolne.
Działka 1
W latach 2016-2019 Działka 1 była przedmiotem odpłatnej dzierżawy opodatkowanej podatkiem od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług (nie była zwolniona z podatku od towarów i usług), z tytułu której wystawiane były przez Sprzedawcę faktury. W 2016 roku ówczesny dzierżawca rozpoczął, za zgodą Sprzedawcy, budowę boisk piłkarskich na Działce 1 (dalej: Boiska). W 2017 roku dzierżawa została przejęta przez inny podmiot, który kontynuował budowę Boisk. Ponadto w celu skomunikowania Boisk, dzierżawcy wybudowali na Działce 1 utwardzone drogi dojazdowe wraz z krawężnikami (dalej: Drogi). Dzierżawcy postawili także na Działce 1 skrzynkę elektryczną. Przerwanie budowy i zakończenie dzierżawy nastąpiło w 2019 roku. Ostatecznie Boiska wraz z towarzyszącą im infrastrukturą, tj. drogami i skrzynką elektryczną zostały oddane do użytkowania w 2020 r. w ramach opodatkowanego podatkiem od towarów i usług wynajmu w formule „na godziny", tj. Sprzedawca pobierał każdorazowo opłatę za wynajem Boisk w zależności od ilości godzin, na które zostały one udostępnione. Boiska były wynajmowane zarówno na rzecz osób fizycznych jak i osób prawnych. Z uwagi na przyjęty model wynajmu, Sprzedawca nie zawierał pisemnych umów najmu Boisk.
Obecnie Boiska składają się z nawierzchni (sztuczna trawa) z narysowanymi liniami i podbudowy składającej się z kilku warstw oraz bramek, które nie są przytwierdzone do podłoża. Boiskom towarzyszy infrastruktura wspierająca, tzn. ławki i kosze na śmieci.
Na przełomie marca i kwietnia 2021 r., Sprzedawca dokonał ogrodzenia Boisk wraz z montażem bram wjazdowych, natomiast na przełomie września i października 2021 r. postawił na Działce 1 lampy i doprowadził do nich energię. Na moment złożenia wniosku Boiska wraz z towarzyszącą im infrastrukturą, tj. pozostałymi znajdującymi się na Działce 1 budowlami, są nadal wynajmowane w formule „na godziny".
Zatem na Działce 1 znajdują się obecnie:
- przewody elektryczne,
– (dalej łącznie jako: Budowle).
Budowle stanowią budowle w rozumieniu ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane.
Na Działce 1 znajduje się także ogrodzenie i dwie bramy wjazdowe, które zgodnie z ustawą Prawo budowlane nie stanowią budowli.
Co prawda Boiska, drogi i skrzynka elektryczna zostały wybudowane przez dzierżawców, niemniej z perspektywy prawa cywilnego budynek/budowla wybudowane na cudzym gruncie stanowi część składową gruntu, która nie może być osobnym przedmiotem obrotu i jako część składowa gruntu stanowi własność osoby będącej właścicielem gruntu, na którym budynek/budowla zostały wybudowane.
Umowy dzierżawy Działki 1 zawierały zapisy odnoszące się do kwestii rozliczeń nakładów poniesionych przez dzierżawcę na wybudowanie Boisk, dróg i skrzynki elektrycznej na nieruchomości gruntowej objętej dzierżawą, zgodnie z którymi rozliczenie nakładów miało nastąpić jedynie w razie rozwiązania umowy w określonych przypadkach.
Do dnia planowanej Transakcji nie nastąpiło fizyczne rozliczenie nakładów poniesionych przez dzierżawcę na wybudowanie Boisk, dróg i skrzynki elektrycznej na gruncie Sprzedawcy. Umowa dzierżawy co prawda przewidywała rozliczenie nakładów poniesionych na budowę Boisk, dróg i skrzynki elektrycznej, niemniej nie w każdym przypadku. Przesłankami wyłączającymi obowiązek rozliczenia nakładów było m.in. zaniechanie inwestycji i zaległości w płatnościach czynszu, co miało miejsce w omawianych okolicznościach.
Na dzień sprzedaży Działki 1, Sprzedawca będzie posiadał prawo do dysponowania Boiskami, drogami i skrzynką elektryczną jak właściciel, będzie posiadał możliwość faktycznego dysponowania nimi. Zatem Boiska, drogi i skrzynka elektryczna będą wchodziły w zakres planowanej Transakcji.
Umowa sprzedaży zawarta w związku z planowaną Transakcją nie będzie zawierała rozliczenia nakładów poniesionych przez dzierżawców na Boiska, drogi i skrzynkę elektryczną.
Cena sprzedaży Działki 1 będzie obejmować zarówno wartość samego gruntu jak i budowli, w tym wybudowanych przez dzierżawców Boisk, dróg i skrzynki elektrycznej.
Sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z budową budowli za wyjątkiem zakupu lamp i adapterów na słupy, w przypadku których Sprzedawca odliczył podatek od towarów i usług naliczony.
Od momentu wybudowania Sprzedawca nie ponosił żadnych nakładów na budowle w postaci ulepszeń ani modernizacji, których wartość przekraczałaby 30% ich wartości początkowej. Ulepszenia takie nie będą również dokonywane do dnia planowanej Transakcji.
Zainteresowani przewidują (i tak przyjmują dla celów wniosku), że do dnia przeprowadzenia planowanej Transakcji budowle będą się znajdowały się na Działce 1.
Działka 2
Na Działce 2 nie znajdują się żadne budynki i budowle w rozumieniu Prawa budowlanego i żadne inne naniesienia trwale związane z gruntem. Działka 2 stanowi grunt niezabudowany, nieogrodzony i nieuzbrojony.
Działka 2, a przed podziałem - obszar działki nr (…) odpowiadający Działce 2 – w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. stanowiła przedmiot odpłatnej dzierżawy na cele reklamowe na rzecz podmiotu trzeciego. Przedmiotem dzierżawy na rzecz tego podmiotu były także inne działki będące własnością Sprzedawcy, które nie będą wchodziły w zakres Planowanej Transakcji i nie są przedmiotem wniosku. Dzierżawa była opodatkowana przy zastosowaniu właściwej stawki VAT (nie była zwolniona z podatku od towarów i usług). Działka 2 była także wykorzystywana na cele rolne, w tym w okresie dzierżawy. Działka 2 na moment składania wniosku nie jest już przedmiotem dzierżawy.
Działka 3
Na Działce 3 nie znajdują się żadne budynki i budowle w rozumieniu Prawa budowlanego i żadne inne naniesienia trwale związane z gruntem. Działka 3 stanowi grunt niezabudowany, nieogrodzony i nieuzbrojony.
Działka 3, a przed podziałem - obszar działki nr (…) odpowiadający Działce 3, nie była wykorzystywana przez Sprzedawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Nieruchomość nie była także przedmiotem żadnych umów najmu/dzierżawy/użyczenia lub umów o podobnym charakterze, jak również nie będzie przedmiotem takich umów do dnia planowanej transakcji. Działka 3 była wykorzystywana w przeszłości wyłącznie na cele rolne.
Działka 1 i Działka 2 nie są i nie były wykorzystywane przez Sprzedawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.
Pośrednikiem, który skojarzył strony planowanej Transakcji, była osoba współpracująca z Nabywcą. Sprzedawca nie podejmował żadnych aktywnych działań w celu znalezienia nabywcy dla Nieruchomości. Zainteresowany 1 sam zgłosił Sprzedawcy chęć nabycia wspomnianych Nieruchomości, które stanowią istotny obszar inwestycyjny.
Oprócz Nieruchomości będącej przedmiotem wniosku, Sprzedawca posiada obecnie także inne nieruchomości: działkę nr (…), na której prowadzi działalność gospodarczą w zakresie działalności obiektów sportowych, działkę nr (…) i działkę nr (…) stanowiące jego majątek prywatny. Zainteresowany 2 nie ma w planach sprzedaży tych działek i nie poszukuje na nich nabywców.
W przeszłości na mocy wywłaszczenia, Zainteresowany 2 dokonał sprzedaży kilku działek z majątku prywatnego pod budowę drogi (...) i dróg gminnych oraz dokonał darowizny jednej z posiadanych działek na rzecz osoby najbliższej. W 2023 r. Zainteresowany 2 sprzedał działkę nr (…) oraz działkę nr (…) stanowiące jego majątek prywatny.
Zainteresowany 1 po nabyciu Nieruchomości zamierza zrealizować własną inwestycję nieruchomościową, po zakończeniu której będzie uzyskiwał obrót z tej nieruchomości opodatkowany przy zastosowaniu właściwej stawki VAT (nie będzie on zwolniony z podatku od towarów i usług).
Zainteresowani będą na moment planowanej Transakcji zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Sprzedawca oraz Nabywca przed dniem planowanej Transakcji złożą do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Nabywcy lub w akcie notarialnym, do zawarcia którego dojdzie w związku z Planowaną Transakcją, zgodne oświadczenie w przedmiocie rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie dostawy Działki 1.
Pytania w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy nabycie przez Nabywcę Działek (w tym budowli naniesionych na Działce 1) w ramach planowanej transakcji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 4).
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Państwa zdaniem, zakup przez Nabywcę Działek (w tym budowli naniesionych na Działce 1) w ramach planowanej transakcji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi podlegają umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
– umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
A zatem, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.
Jak wskazano powyżej Państwa zdaniem dostawa Nieruchomości będzie jednak opodatkowana podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych jako odpłatna dostawa towarów bądź świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (tzn. nie będzie zwolniona z podatku od towarów i usług czy to z mocy prawa czy w wyniku decyzji Zainteresowanych). To z kolei oznacza wprost, że planowana transakcja nie będzie objęta opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z tych względów – w Państwa ocenie - planowana transakcja dostawy Działek (w tym budowli naniesionych na Działce 1) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, że będzie ona opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołali Państwo interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b) innych praw majątkowych – 1%.
Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona (z zastrzeżeniem wyjątków określonych w art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy).
Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (z zastrzeżeniem wyjątku). Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa lub świadczenie usługi będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że – w ramach umowy sprzedaży – Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedający) prawo własności nieruchomości gruntowej składającej się z 3 działek wraz z naniesieniami (łącznie: budowle).
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.22.2024.1.PJ w zakresie podatku od towarów i usług wydanej dla Państwa w trybie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, potwierdzono Państwa stanowisko, wg którego sprzedaż Działki 1 wraz z Budowlami w związku z planowaną przez Państwa rezygnacją z zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, będzie opodatkowana według właściwej stawki VAT, a sprzedaż Działki 2 i Działki 3 będzie również opodatkowana podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki VAT, tj. nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
A zatem, skoro omawiana we wniosku planowana sprzedaż będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wg właściwej stawki, to do opisanej transakcji sprzedaży znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja znak: 0111-KDIB3-3.4012.22.2024.1.PJ.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
„X” Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right