Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 lipca 2022 r., sygn. I SA/Po 1048/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie WSA Barbara Rennert WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Walocha po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lipca 2022 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o. o. [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,- zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 23 lutego 2021 r., uzupełnionym pismami z 31 maja i 2 sierpnia 2021 r., [...] Sp. z o.o. z siedzibą w O. (dalej jako: "spółka" lub "skarżąca") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania realizowanego na rzecz Kontrahentów świadczenia, jako świadczenia kompleksowego i określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.
Przedstawiając we wniosku stan faktyczny spółka wskazała, że jej działalność skupia się na świadczeniu usług transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Spółka dysponuje jedną z największych w Polsce flot wyposażoną w wyspecjalizowane cysterny kriogeniczne o zróżnicowanej pojemności oraz współpracuje z wykwalifikowanymi i doświadczonymi kierowcami posiadającymi wymagane uprawnienia. W ramach dodatkowej działalności spółka rozwija katalog oferowanych usług poprzez m.in.: 1) świadczenie usług w zakresie rezerwowych zasileń gazem ziemnym, 2) azotowanie gazociągów, 3) transport schłodzonego, skroplonego azotu LN2.
Przedmiotem wniosku jest świadczenie zasileń rezerwowych, czyli realizacja usług tymczasowych zasileń gazem ziemnym LNG, które mają charakter zastępczy lub uzupełniający do standardowych form pozyskiwania paliwa gazowego (dalej jako: "Usługi"). W ramach rozwoju tych Usług spółka zawiera umowy z podmiotami mającymi siedzibę zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i na terytorium Unii Europejskiej (dalej jako: "Kontrahenci"). Umowy zawierane z Kontrahentami w zdecydowanej większości mają na celu zabezpieczenie Kontrahenta w czasie wykonywania przez niego remontu bądź naprawy sieci (instalacji) gazowej w przypadku, gdyby w trakcie prowadzonych prac zaistniała konieczność zamknięcia dostaw gazu. Usługa jest bowiem rozwiązaniem alternatywnym dla wstrzymania dostawy gazu, które to wstrzymanie i późniejsze uruchomienie instalacji jest bardzo kosztowne, wymaga określonych zgód administracyjnych i może negatywnie oddziaływać na względy bezpieczeństwa odbiorców. Zdarzają się również zlecenia, które mają służyć zabezpieczeniu Kontrahenta na wypadek wystąpienia awarii układów infrastruktury przesyłu i dystrybucji gazu ziemnego. Sytuacja taka może mieć miejsce w odniesieniu do odbiorców przemysłowych, którzy, ze względu na charakterystykę realizowanych procesów technicznych, nie dopuszczają możliwości przerwy w dostawie gazu i decydują się na zapewnienie sobie odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych.