Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. II SAB/Lu 64/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak Asesor sądowy Brygida Myszyńska – Guziur (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 26 lipca 2022 r. sprawy ze skargi Fundacji [...] w L. na bezczynność Marszałka Województwa Lubelskiego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 10 maja 2022 r. Fundacja [...] w L. (dalej jako: "skarżąca", "strona", "Fundacja"), złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na bezczynność Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie dalej jako organ) w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego.
Skarga ta została wywiedziona w następującym stanie faktycznym:
W dniu 3 kwietnia 2022 r. Fundacja wystąpiła do organu z wnioskiem o ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego poprzez udostępnienie treści wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 pn. "Mobilny LOF" oraz "Wygodniej, szybciej, bezpieczniej - poprawa spójności komunikacyjnej województwa lubelskiego poprzez budowę i przebudowę dróg powiatowych usprawniających dostępność komunikacyjną do regionalnych i subregionalnych centrów rozwoju". W odpowiedzi organ pismem z dnia 19 kwietnia 2022 r., poinformował skarżącą, że przedmiotowy wniosek nie może zostać rozpatrzony w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. z 2021r., poz. 1641), dalej "u.o.d.p.w.i.s.p.", z uwagi na fakt, że wskazane przepisy ustawy nie mają zastosowania w odniesieniu do zgłoszonego żądania. Organ w tym zakresie powołał się na przepisy art. 7 ust. 1 u.o.d.p.w.i.s.p. oraz art. 37 ust. 6 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818), dalej "ustawa wdrożeniowa", zgodnie z którym dokumenty i informacje przedstawiane przez wnioskodawców nie podlegają udostępnieniu przez właściwą instytucję w trybie przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Zdaniem organu konsekwencją wyłączenia dostępności wskazanych dokumentów i informacji w trybie ustawy o dostępnie do informacji publicznej, jest to, że dostęp do przedmiotowych dokumentów i informacji nie przysługuje również w trybie u.o.d.p.w.i.s.p., który to akt prawny powiązany jest ściśle przedmiotowo z ustawą o dostępie do informacji publicznej. Ponowne wykorzystanie informacji przez użytkownika może obejmować informację publiczną, która została już udostępniona lub podlegała udostępnieniu. Wnioskodawca na gruncie u.o.d.p.w.i.s.p. uzyskałby dostęp do informacji, której nie otrzymałby w oparciu o przepisy ustawy o dostępnie do informacji publicznej, z uwagi na odmienne zasady i tryb do informacji będących informacjami publicznymi, określony w ustawie wdrożeniowej. W ocenie organu przepis art. 37 ust.6 ustawy wdrożeniowej należy odczytywać szerzej tj. jako przepis odnoszący się także do u.o.d.p.w.i.s.p.