Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. II SA/Op 57/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Asesor sądowy Anna Komorowska-Kaczkowska Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lipca 2022 r. sprawy ze skargi K. Sp. z o.o. w O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 26 maja 2021 r., nr SKO.40.1309.2021.dr w przedmiocie odmowy odstąpienia od warunków określonych w zezwoleniu oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną przez K. sp. z o.o. z siedzibą w O. (dalej także: strona, Spółka, przewoźnik) decyzją z 26 maja 2021 r., nr SKO.40.1309.2021.dr, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 z późn. zm.), dalej Kpa, po rozpatrzeniu odwołania Spółki od decyzji Marszałka Województwa Opolskiego z 16 marca 2021 r., nr DIG-IL8070.1.70.2020.BŚ, odmawiającej odstąpienia od warunków określonych w zezwoleniu nr [...] z 22 września 2015 r., na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym na linii komunikacyjnej nr [...] relacji O.-K. – decyzję pierwszoinstancyjną utrzymało w mocy.

Argumentując podjęte rozstrzygnięcie organ odwoławczy na wstępie przybliżył dotychczasowy przebieg postępowania, według chronologii zdarzeń, wskazując przy tym prawne regulacje przedmiotu. W tych ramach przypomniał, że Spółka zwróciła się do Marszałka Województwa Opolskiego o "odstępstwo zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym" na linii "O.-K. przez [...]" biegnącej przez przystanki "[...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...]". Spółka określiła "wnioskowany czas ważności zezwolenia" na 31 grudnia 2020 r. Z kolei 9 lipca 2020 r. wpłynęło do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego pismo, w którym Spółka, "w związku z ubieganiem się (...) o odstępstwo zezwolenia", poinformowała, że "zmian dokonano z powodu czasowego przeniesienia przystanku początkowego w O. przez Miejski Zarząd Dróg". Wezwaniem z 14 lipca 2020 r. Marszałek Województwa Opolskiego zobowiązał Spółkę do przedłożenia "uzgodnień dla przystanków komunikacyjnych (MZD [...]) oraz cennik". Jednocześnie organ wskazał, że "przedłożony projekt rozkładu nie może być uwzględniony ze względu na przesłanki wskazane w art. 22a ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o transporcie drogowym". Podał bowiem, że proponowane odstępstwo prowadzi do "kolizji z kursami P., realizującego tą samą linię", tj. "prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00