Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. II SA/Bd 1475/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędziowie: Sędzia WSA Agnieszka Olesińska Sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 lipca 2022r. sprawy ze skargi I. O. na decyzję Inspektor Sanitarny z dnia [...] września 2021 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w I. z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...], 2. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w B. na rzecz I. O. kwotę [...](dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2021 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w I. wymierzył I. O. (dalej jako Skarżąca, Strona), prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą I. O. W. T., ul. [...] we [...], karę pieniężną w wysokości [...] zł za niestosowanie się do nakazu zaprzestania prowadzenia działalności w zakresie objętym obowiązującym zakazem.

W wyniku wniesionego odwołania Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu podniósł, że nie ulega wątpliwości, iż Skarżąca prowadząc warsztaty tematyczne, a w rzeczywistości prowadząc działalność w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, tj. na [...]", naruszyła obowiązujące w tym czasie przepisy tj. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2021 r. poz. 861 z późn. zm.). Organ podkreślił, że charakter prowadzonej przez Stronę działalności w pomieszczeniach [...] z wykorzystaniem jej wyposażenia (toru przeszkód, zjeżdżalni, trampolin i innych dostępnych urządzeń) wskazuje, iż mamy de facto do czynienia z prowadzeniem form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętych w PKD w podklasie 93.29.A), która to działalność została zakazana (§ 9 ust. 35 ww. rozporządzenia Rady Ministrów). Zdaniem organu, Skarżąca naraziła osoby przebywające na sali zabaw (dzieci i ich opiekunów) na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a ponadto mogły one stać się źródłem zakażenia kolejnych osób, co w konsekwencji mogło prowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się epidemii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00