Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. III SA/Gl 77/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Fleszer (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lipca 2022 r. sprawy ze skargi D. N. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia 24 listopada 2021 r. nr 126/K/21 w przedmiocie zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 24 listopada 2021 r. nr 126/K/21 Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach (dalej: Komendant Wojewódzki Policji) utrzymał w mocy rozkaz personalny nr [...] z dnia 14 października 2021 Komendanta Miejskiego Policji w K. (dalej: Komendant Miejski Policji) o zawieszeniu w czynnościach służbowych od dnia [...] r. do dnia [...] r. młodszego aspiranta D. N. (dalej: Skarżący).

Z akt administracyjnych wynika, że Komendant Miejski Policji, działając na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy o Policji, rozkazem personalnym nr [...] z dnia 14 października 2021 roku zawiesił Skarżącego w czynnościach służbowych na okres od dnia [...] roku do dnia [...].

Podstawą faktyczną było wszczęcie na podstawie art. 134i ust. 2 ustawy o Policji przez Komendanta Wojewódzkiego Policji postępowania dyscyplinarnego, w którym zarzucono Skarżącemu czyn polegający na naruszeniu dyscypliny służbowej poprzez ujawnienie informacji służbowej.

Skarżący w odwołaniu w szczególności podniósł, że Komendant Miejski Policji całkowicie pominął fakt jego uprzedniego zawieszenia w czynnościach służbowych na podstawie rozkazu personalnego nr [...] z dnia 6 sierpnia 2021 r. Został on wydany w tym samym stanie faktycznym i prawnym, to jest w związku z wszczęciem postępowania dyscyplinarnego prowadzonego pod sygn. akt [...]. Według Skarżącego okoliczność ta czyni wydany rozkaz personalny nieskutecznym, bowiem z art. 39 ustawy o Policji wynika możliwość przedłużenia okresu zawieszenia w czynnościach służbowych jedynie w przypadku zawieszenia z powodu wszczęcia postępowania karnego przeciwko policjantowi, do czasu zakończenia postępowania karnego. Tymczasem przeciwko Skarżącemu nie wszczęto postępowania karnego. Wydany rozkaz personalny, jakkolwiek orzekający o "zawieszeniu w czynnościach", jest w istocie rozkazem o przedłużeniu zawieszenia stosowanego na mocy poprzedniego rozkazu, co jest niedopuszczalne na gruncie art. 39 ustawy o Policji. W związku z tym, przedmiotowy rozkaz personalny nie powinien wywołać żadnego skutku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00