Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 lipca 2022 r., sygn. I SA/Wr 1167/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Haberka, Sędziowie Sędzia WSA Piotr Kieres, Asesor WSA Iwona Solatycka (sprawozdawca), , Protokolant: Starszy specjalista Aleksandra Połaczewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie 19 lipca 2022 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. zs. we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 października 2021 r. znak 0111-KDWB.4010.14.2021.2.AZE w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko Strony A sp. z o.o. za nieprawidłowe w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z uczestnictwem współpracowników w spotkaniach opisanych we wniosku; II. dalej idącą skargę oddala; III. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,00 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidulana Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Organ, Dyrektor, DKIS) z 7 października 2021 r. nr 11-KDWB.4010.14.2021.2.AZE, wydana na wniosek A Sp. z o.o. z siedzibą we W. z 26 lipca 2021 r. (dalej: Skarżąca, Wnioskodawca, Spółka), dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych.

Jak wynikało z akt sprawy, Skarżąca wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy wydatki ponoszone na organizację spotkań opisanych we wniosku stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów.

W opisie stanu faktycznego sprawy Skarżąca wskazała, że działa w branży informatycznej, tworzy oprogramowanie komputerowe na zamówienie swoich klientów. Prace obejmują projektowanie, tworzenie, ulepszanie oprogramowania, w tym programów komputerowych, aplikacji webowych oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Prace programistyczne realizowane są przez zespoły realizacyjne, w których skład najczęściej wchodzą kierownik projektu (projekt manager) lub customer succsess manager, architekci oprogramowania, programiści komputerowi, testerzy. Zespoły składają się zarówno z osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (dalej: "pracownicy") lub na podstawie umów cywilnoprawnych o świadczenie usług, które są realizowane przez te osoby w ramach prowadzonej przez te osoby działalności gospodarczej (dalej: "współpracownicy"). Zespoły mają zwykle charakter stały (ich skład osobowy jest niezmienny) w ramach konkretnego projektu. Członkowie zespołów realizujących projekty wykonują przydzielone im zadania w rożnych lokalizacjach/miastach na terenie Polski. Ma to miejsce zarówno w biurze Spółki, jak i w ich zwykłych miejscach prowadzenia działalności. W celu usprawnienia i ułatwienia komunikacji, wymiany wiedzy, integracji pracowników i współpracowników Spółka organizuje różnego rodzaju spotkania integracyjne, które mają na celu nawiązanie lub poprawę relacji pomiędzy pracownikami i współpracownikami, co pozwala sprawniej, efektywniej, szybciej i lepiej realizować zadania. Tego rodzaju spotkania są niezwykle istotne podczas pracy w zespołach rozproszonych. Pozwalają utrzymać poczucie integralności, wzmacniają poczucie jedności i wspólnego celu oraz pomagają budować relacje które przekładają się bezpośrednio na codzienną pracę i jej efekty. Promują zdrowe współzawodnictwo i zaangażowanie, umożliwiają identyfikację nieformalnych liderów grup, pozwalają dokonać lepszej oceny charakterologicznej członków zespołu, co służy skutecznemu przydzielaniu ról dopasowanych do indywidualnych możliwości i zwiększeniu efektywności pracy. Spotkania odbywają się w różnych miejscach, np. biurach spółki, ale także w restauracjach, klubach, obiektach sportowych, a także w różnych miejscach atrakcyjnych turystycznie, co ma na celu urozmaicenie przebiegu spotkania, jak i zachęcenie pracowników i współpracowników do wzięcia w nim udziału. W związku z ich organizacją Spółka ponosi w szczególności koszty podróży uczestników, wydatki na zakwaterowanie, wydatki na posiłki i napoje, wydatki na atrakcje (gry, zabawy, zajęcia sportowe) dostępne w ramach spotkań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00