Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 lipca 2022 r., sygn. III SA/Wr 291/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Ciołek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Protokolant referent stażysta Kamila Ostrowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 21 lipca 2022 r. sprawy ze skargi A.I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 8 grudnia 2020 r. nr SKO 4142/127/20 w przedmiocie odmowy wymiany zagranicznego prawa jazdy oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. I. (dalej: strona, skarżący) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. (dalej: organ II instancji organ odwoławczy, SKO) z dnia 8 grudnia 2020 r. nr [...] utrzymująca w mocy decyzję z dnia 22 października 2020 r. (nr [...]) wydaną z upoważnienia Prezydenta W. przez Kierownika Działu Uprawnień w Wydziale Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim W. (dalej: organ I instancji) – odmawiającą wymiany zagranicznego prawa jazdy kategorii B, nr [...] wydanego w dniu 25 listopada 1997 r. przez miasto D.

Z akt sprawy wynika, że skarżący 5 sierpnia 2020 r. wystąpił o wymianę ww. prawa jazdy wydanego w Republice Federalnej N. Organ I instancji w wyniku przeprowadzonego postępowania odmówił wymiany prawa jazdy, wskazując że według pozyskanych od organów niemieckich informacji prawo jazdy zostało anulowane i skarżący nie posiada ważnego prawa jazdy.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący zarzucił naruszenie: art. 348 i art. 252 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz.U.2021.2354 ze zm., dalej: uoc) oraz Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, podpisanej w Rzymie w dniu 4 listopada 1950 r. (dalej: EKPC) oraz Konwencji o ruchu drogowym sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz.U.1988.5.40, dalej: KoRD) poprzez nieuwzględnienie, że stronie udzielono zgody na pobyt ze względów humanitarnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wobec czego podlega ochronie i jego status nie podlega weryfikacji i sprawdzaniu w państwie wydania prawa jazdy zgodnie z § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r., poz. 231 ze zm., dalej: rozp. w sprawie wydawania dokumentów), podczas gdy utrata ważności posiadanego dokumentu prawa jazdy nie świadczy o utracie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi; art. 14 ust. 1 i ust. 2b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2019 r., poz. 341 ze zm., dalej: ukp) i § 10 ust. 1 rozp. w sprawie wydawania dokumentów poprzez ich niewłaściwe zastosowanie względem osoby posiadającej w RP status związany z pobytem humanitarnym obywatela M. posługującego się niemieckim prawem jazdy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00