Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 lipca 2022 r., sygn. II SA/Po 389/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jan Szuma Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Asesor WSA Paweł Daniel (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 lipca 2022 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 29 września 2021 r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 19 kwietnia 2021 r., nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 480,- (czterysta osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 29 września 2021 r., nr [...], utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 19 kwietnia 2021 r. nr [...] w sprawie odmowy przyznania D. M. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad Z. M..
W uzasadnieniu powyższej decyzji wskazano, że z wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem Z. M. zwróciła się D. M. (dalej również jako: "wnioskodawczyni" albo "skarżąca"). Z dołączonych do wniosku dokumentów oraz ustaleń dokonanych przez organ pierwszej instancji w toku postępowania, w tym w drodze wywiadu środowiskowego wynika, iż osoba niepełnosprawna – Z. M. ma [...] lat, mieszka i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z żoną. Ma orzeczoną I gr. inwalidztwa - trwale, orzeczenie z dnia 30 września 1996 r. oraz utrzymuje się z emerytury - [...] zł. Jest leczony od wielu lat z powodu stwardnienia rozsianego, nadciśnienia, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych. W przebiegu osteoporozy złamanie trzonu kręgu L5, choroba serca, założone standy, kłopoty urologiczne, częste zatrzymanie moczu, jest cewnikowany. W grudniu 2020r. przeszedł udar mózgu z niedowładem połownicznym prawostronnym. Jest bardzo słaby, nie porusza się samodzielnie. Wymaga pomocy w siadaniu na wózek i łóżko, w toalecie i przy wykonywaniu każdej czynności samoobsługowej. Obecnie sam nie wstaje, nie siedzi, nie je, nie pije, nie zażywa leków, nie zmierzy ciśnienia. Mówi z trudem, ale po rehabilitacji jest mała poprawa. Nie może zostać sam w domu, bezwzględnie wymaga całodobowej opieki i pomocy. Wszystkie te czynności wykonuje żona: całodobowo i na stałe. Wnioskodawczyni sprawuje opiekę nad mężem ponad 30 lat. Rodzina ponosi duże wydatki na leki, leczenie, środki higieniczne, opatrunkowe oraz wysokie wydatki i związane z utrzymaniem mieszkania. Osoba niepełnosprawna wymaga pomocy i nadzoru we wszystkich czynnościach życia codziennego.