Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 lipca 2022 r., sygn. I SA/Kr 350/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Urszula Zięba (spr.) Sędziowie: WSA Grzegorz Kllimek WSA Michał Niedźwiedź po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 13 lipca 2022 r. sprawy ze skargi C. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 grudnia 2021 r. nr: [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych skargę oddala

Uzasadnienie

C. S.A. w K. złożyła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia dwóch umów sprzedaży udziałów w spółce prawa luksemburskiego.

We wniosku Spółka podała, że jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce, utworzoną zgodnie z prawem polskim. Wnioskodawca zawarł dwie umowy pod nazwą "agreement on the sale and transfer of shares". Konstrukcje prawne obu umów są identyczne.

Stan faktyczny nr 1:

Pierwsza z umów (umowa ta dalej zwana będzie "Umowa Sprzedaży 1") została zawarta przez Wnioskodawcę ze zbywcą w osobie Pana J.B., obywatela Republiki Czeskiej. Obok Wnioskodawcy na mocy tej samej umowy udziały w tej samej spółce luksemburskiej nabywał Pan M.S., zam. w I. Oba nabycia, tj. przez Wnioskodawcę i przez Pana S., dotyczyły odrębnych i niezależnych pakietów udziałów i połączenie obu nabyć w jednej umowie miało znaczenie wyłącznie techniczne - w znaczeniu prawnym są to dwie osobne umowy sprzedaży udziałów mające osobne strony i osobny przedmiot umowy. Przedmiotem Umowy Sprzedaży 1 w zakresie dotyczącym Wnioskodawcy było nabycie przez Wnioskodawcę 4540 udziałów oznaczonych "udziały serii D" w spółce prawa luksemburskiego o danych: T., spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (societe a responsabilite limitee) o zmiennym kapitale (societe d'investissement a capital variable, SICAV) kwalifikująca się jako wyspecjalizowany fundusz inwestycyjny (Fonds d'investissement specialise) utworzona zgodnie z prawem luksemburskim, zarejestrowana w luksemburskim rejestrze handlowym i rejestrze spółek pod numerem [...]. Spółka ta ma dwuosobową reprezentację. Na mocy tej samej Umowy Sprzedaży 1 drugi nabywca – Pan M.S. - nabył 894 udziałów tej samej spółki luksemburskiej, które oznaczone są jako "udziały serii D".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00