Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 lipca 2022 r., sygn. I SA/Łd 270/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2022 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. z/s w Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 stycznia 2022 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.559.2021.1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 270/22

UZASADNIENIE

Zaskarżoną interpretacją z dnia 28 stycznia 2022 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko spółki z o.o. T. (dalej: Spółka, skarżąca, Wnioskodawca) w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu powyższej interpretacji wskazano, że w dniu 29 listopada 2021 r. wpłynął do organu wniosek Spółki o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatek poniesiony przez spółkę na poczet wypłaty odszkodowania z tytułu odpowiedzialności kontraktowej na podstawie art. 474 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm., dalej: k.c.) będzie stanowić koszt uzyskania przychodu.

W wniosku zamieszczono następujący opis zdarzenia przyszłego

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie gospodarowania odpadami niebezpiecznymi.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wraz z Y Sp. z o.o. zawarły w dniu 8 września 2011 r. z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym umowę dzierżawy budynku Stacji Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Medycznych oraz urządzeń i wyposażenia w tym budynku.

Następnie 1 października 2011 r. dzierżawcy zawarli z Z sp. z o.o. umowę poddzierżawy wyżej wskazanego budynku.

Na mocy zawartej umowy dzierżawy dzierżawca był zobligowany względem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego do zapewnienia prawidłowego działania linii technologicznej znajdującej się w tym budynku oraz do utrzymania wszystkich wydzierżawionych urządzeń w sprawności przez cały okres obowiązywania umowy. Od maja 2012 r. spółka zgłaszała Z sp. z o.o. jako poddzierżawcy zastrzeżenia co do sposobu eksploatacji instalacji spalarni. Zastrzeżenia te nasiliły się od grudnia 2012 r., a zwłaszcza 7 marca 2013 r. gdy uniemożliwiono Wydzierżawiającemu przeprowadzenie audytu. Od sierpnia 2013 r. w pismach dodatkowo wskazywano niepokojące sygnały od mieszkańców. W wyniku tego nienależytego wykonywania zobowiązania umownego, gdy powstała szkoda w substancji budynku spalarni, a linia technologiczna okazała się uszkodzona wskutek nieprawidłowej eksploatacji przez poddzierżawcę, umowa poddzierżawy została wypowiedziana przez Spółkę bez zachowania terminu wypowiedzenia. W wyniku bezprawnego działania poddzierżawcy Spółka poniosła szkodę w znaczącym pogorszeniu przedmiotu dzierżawy, za który była odpowiedzialna. W międzyczasie bowiem po wypowiedzeniu umowy poddzierżawy poddzierżawca dokonał bez zgody i wiedzy Spółki demontażu instalacji znajdującej się w tymże budynku pod osłoną nocy. Dopiero w wyniku dalszych działań przez Spółkę, dalszy proceder został uskuteczniony wobec wynajęcia firmy ochroniarskiej i założenia zabezpieczeń w postaci kłódek, co uniemożliwiało dalsze bezprawne działania przedstawicieli poddzierżawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00