Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 lipca 2022 r., sygn. I SA/Sz 304/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Dziel (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska Sędzia WSA Joanna Wojciechowska Protokolant starszy inspektor sądowy Joanna Zienkowicz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu [...] lipca 2022 r. sprawy ze skargi A. F. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego A. F. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] marca 2022 r., znak [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "Dyrektor KIS") stwierdził, że stanowisko A. F. w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Dyrektor KIS wskazał art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.; dalej "O.p.").

Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Wnioskodawca jest ojcem dziecka, które nie ukończyło 25 roku życia i nadal się uczy (syn urodzony w 1999 r.). Dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego. Dnia

31 stycznia 2012 r. sąd orzekł separację rodziców dziecka, ustalając miejsce pobytu dziecka przy matce i powierzając władzę rodzicielską obojgu rodzicom, bez ustalania kontaktów ojca z synem i bez orzekania w sprawie mieszkania, gdyż w tym zakresie między rodzicami istniało porozumienie. Od dnia orzeczenia separacji faktyczne miejsce przebywania dziecka zawsze wynikało z bieżących potrzeb. Wnioskodawca wykonywał władzę rodzicielską, podobnie jak matka, samodzielnie od dnia separacji. Posiadał on także przez te lata lokal mieszkalny, w którym swobodnie przebywał z synem, sprawując nad nim pieczę i realizując swoje prawa i obowiązki wychowawcze, z uwzględnieniem potrzeb dziecka. Wnioskodawca, od dnia orzeczenia separacji, wykonywał władzę rodzicielską nieprzerwanie, mając kontakt z synem codziennie. Syn często przebywał

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00