Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 lipca 2022 r., sygn. II SA/Wa 4064/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Asesor WSA Arkadiusz Koziarski (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 12 lipca 2022 r. sprawy ze skargi A. A. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej z dnia [...] października 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby uchyla zaskarżone orzeczenie

Uzasadnienie

Centralna Komisja Lekarska (dalej "CKL") orzeczeniem z dnia [...] października 2021 r. nr [...] utrzymała w mocy orzeczenia [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej (dalej "RKL") z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby.

Powyższe orzeczenie wydane zostało w następującym stanie faktycznym:

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w [...] skierował A. A., kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej, do RKL celem ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby.

RKL orzeczeniem z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] ustaliła, że kandydat jest niezdolny do służby w Służbie Celno-Skarbowej.

W części A pkt 10 orzeczenia "Wyniki badań lekarzy specjalistów (dodatkowych)" RKL wskazała: Opinia psychologa - wolne tempo pracy, niska zdolność działania pod presją czasu. Wysoka skłonność do reakcji somatycznych w stresie. Niskie umiejętności radzenia sobie ze stresem. W kontakcie bezpośrednim widoczne objawy napięcia sytuacyjnego. - Sytuacyjna reakcja adaptacyjna. Psychiatra - Sytuacyjna reakcja adaptacyjna.

Z kolei w pkt 11 "Rozpoznanie" wskazała: sytuacyjna reakcja adaptacyjna § 58 pkt. 1 kat. N.

W uzasadnieniu RKL wyjaśniła, że choroba wymieniona w pkt. 1 rozpoznania figuruje w § 58 pkt. 1 wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do służby, będącym załącznikiem do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu chorób i ułomności wraz z kategoriami zdolności do pełnienia służby przez kandydata do służby w Służbie Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. z dn. 25.04.2017 r. poz. 831) i wiąże się z możliwością kwalifikacji zdolności kandydata do służby "Z"/"N" (zdolny/niezdolny). RKL wyjaśniła, że po wnikliwej analizie dokumentacji medyczno-orzeczniczej zgormadzonej w sprawie, wyników przeprowadzonych konsultacji stwierdziła, iż schorzenie to ze względu na obraz kliniczny i zaawansowanie (wolne tempo pracy badanego, jego niską zdolność działania pod presją czasu, wysoką skłonność do reakcji somatycznych w stresie, niskie umiejętności radzenia sobie ze stresem) uniemożliwia pełnienie służby. Zdaniem RKL należy zatem w rozpatrywanej sprawie dokonać kwalifikacji "N" (niezdolny) i uznać badanego kandydata za niezdolnego do służby w Służbie Celno-Skarbowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00