Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 lipca 2022 r., sygn. I FSK 938/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia del. WSA Maja Chodacka (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 12 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. sp. z o.o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 181/18 w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 17 listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia w całości decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od października do grudnia 2014 r. i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu I instancji.

1.1. Wyrokiem z dnia 24 października 2018r. w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 181/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu sprawy ze skargi P. sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 17 listopada 2017r. nr [...] w przedmiocie uchylenia w całości decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od października do grudnia 2014r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia - oddalił skargę. Wymieniony wyrok oraz pozostałe orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego: orzeczenia.nsa.gov.pl.

1.2. Sąd I instancji stwierdził w uzasadnieniu wyroku, iż poddając decyzję kontroli sądowej w pierwszej kolejności należało rozważyć zarzut strony skarżącej, że decyzję organu I instancji należało uchylić i postępowanie umorzyć. Strona skarżąca sformułowała twierdzenie, że nie ma podstaw do pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego, a dalsze prowadzenie postępowania jest zbędne i wyłącznie wydłuża czas rozpatrzenia sprawy.

Sąd I instancji podzielił w tym zakresie stanowisko organu odwoławczego, że zachodzi konieczność uzupełnienia materiału dowodowego o wskazane w decyzji dowody, które mają kluczowy charakter dla sprawy. Zakres postępowania dowodowego jaki wskazał organ odwoławczy jest szeroki, gdyż obejmuje konieczność dokonania ustaleń faktycznych, zarówno poprzez pozyskanie kolejnych dokumentów od organów podatkowych, jak i podjęcie próby przesłuchania świadka. Powyższy zakres postępowania dowodowego wykracza po za ramy postępowania wynikającego z art. 229 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017r. poz. 201 ze zm., dalej: "Ordynacja podatkowa").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00