Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 lipca 2022 r., sygn. I SA/Go 192/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędzia WSA Zbigniew Kruszewski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 lipca 2022 r. sprawy ze skargi A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki jawnej na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku z tytułu nadpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka jawna (dalej jako: "Spółka", "Skarżąca") wniosła skargę do tut. Sądu na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej (dalej jako: "DIAS", "Organ odwoławczy", "Organ II instancji") z dnia [...] marca 2022 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z [...] października 2021 r. w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 15.061,00 zł z tytułu nadpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od zmiany umowy spółki dokonanej [...] grudnia 2020 r., w formie aktu notarialnego Repertorium A nr [...].
Z akt sprawy wynika następujący stan faktyczny.
Wnioskiem z [...] lipca 2021 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku w podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 15.061,00 zł naliczonego i pobranego przez płatnika notariusz A.S. od zmiany umowy spółki dokonanej [...] grudnia 2020 r. w formie aktu notarialnego Repertorium A nr [...]. W szerokim uzasadnieniu ww. wniosku Strona wskazała m.in., że "Zdaniem Podatnika, podatek PCC od przekształcenia został pobrany nienależnie. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm., dalej jako: "ustawa o PCC") w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. W niniejszej sprawie w wyniku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną nie doszło do zwiększenia majątku Spółki, w konsekwencji nie było podstaw do pobrania podatku PCC przez płatnika. (...)" Do wniosku załączono przedmiotowy akt notarialny z [...] grudnia 2020 r. Repertorium A nr [...].