Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 lipca 2022 r., sygn. II SA/Ol 367/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) sędzia WSA Tadeusz Lipiński po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 lipca 2022 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie wykonania przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przedstawionych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (dalej jako: "organ I instancji"), decyzją z dnia 28 stycznia 2022 r. nałożył na J. K., prowadzącego działalność pod nazwą [...] (dalej jako: "Skarżący", "Strona") karę pieniężną w wysokości 2 000 zł za wykonywanie przewozu drogowego pojazdem nieposiadającym aktualnego okresowego badania technicznego potwierdzającego jego zdatność do ruchu drogowego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wyjaśniono, że w dniu 12 grudnia 2021 r. funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego, na drodze krajowej [...] w miejscowości P., przeprowadzili kontrolę zestawu ciężarowego: ciągnika siodłowego V. o nr rejestracyjnym [...] oraz naczepy ciężarowej S. o nr rejestracyjnym [...], którym kierował J. N. Podczas kontroli ustalono, że ww. naczepa ciężarowa nie posiada aktualnego okresowego badania technicznego – jego termin upłynął w dniu

8 grudnia 2021 r., kontrolowany kierowca nie wniósł uwag do protokołu kontroli. Dodano jednak, że Skarżący w toku postępowania zawnioskował o umorzenie wszczętego postępowania, bowiem - w jego ocenie - negatywny wynik badania technicznego nie przesądza o możliwości poruszania się pojazdem po drogach publicznych.

Powołując stosowne przepisy prawa wyjaśniono, że podmiot wykonujący przewóz drogowy z naruszeniem obowiązków lub warunków przewozu, podlega karze pieniężnej. Podniesiono, że to na Skarżącym, jako właścicielu Przedsiębiorstwa [...] oraz jako na zarządzającym transportem w przedsiębiorstwie, ciążył obowiązek sprawdzenia wszystkich dokumentów, niezbędnych do wykonania przewozu. Sprawdzenie dowodów rejestracyjnych pojazdów jest natomiast czynnością podstawową i konieczną, przed wykonaniem nimi przejazdu. Za naruszenie takie ustawodawca określił karę w wysokości 2 000 zł, co określa załącznik nr 3 do ustawy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00