Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 lipca 2022 r., sygn. III SA/Kr 208/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka Sędziowie WSA Renata Czeluśniak WSA Maria Zawadzka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi G. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 23 listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 23 listopada 2021 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Wójta Gminy J w dniu [...] 2021 r., znak: [...] odmawiającą przyznania G. K. (dalej: skarżący), świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką M. K.

Zaskarżona decyzja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Decyzją z [...] 2021., organ I instancji odmówił przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką. W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że do alimentacji na rzecz matki skarżącego w równym stopniu zobowiązanych jest jeszcze siedmioro rodzeństwa skarżącego. Podano też, że skarżący mieszka wraz z swoją rodziną oraz z ojcem i wymagającą opieki matką i w październiku 2014 r. zrezygnował z pracy w Niemczech, aby tę opiekę nad nią przejąć. Począwszy od 1 stycznia 2015 r skarżący był objęty świadczeniem w postaci specjalnego zasiłku opiekuńczego, które otrzymywał w kolejno następujących po sobie okresach świadczeniowych, ostatnie zostało przyznane na okres od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r. Ponadto wskazano, że niepełnosprawność matki skarżącego nie powstała w okresie wskazanym art. 17 ust. 1b ustawy oświadczeniach rodzinnych, warunkującym uprawnienie do wnioskowanego świadczenia co powoduje nie można przyznać wnioskowanego świadczenia. Poza tym organ stwierdził, że w sprawie występuje również negatywna przesłanka przewidziana w art. 17 ust. 5 cyt. ustawy, uniemożliwiająca przyznanie świadczenia, bowiem osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, który nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Przy czym jednocześnie stwierdził, że mąż matki skarżącego ze względu na stan zdrowia (niedosłuch obustronny, niedowład połowiczy prawostronny, przewlekłą chorobę nerek, płuc, przerost prostaty), nie jest w stanie sprawować opieki nad żoną bo sam tej opieki wymaga ze strony syna. Nadto organ wskazał, że w związku ze sprawowaną opieką nad matką skarżącego zostało przyznane świadczenie w postaci specjalnego zasiłku opiekuńczego do 31 października 2021 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00