Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2022 r., sygn. I OSK 2255/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: sędzia NSA Marian Wolanin sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 27 maja 2020 r., sygn. akt II SAB/Ke 3/20 w sprawie ze skargi [...] na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Starostę [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dniu 27 maja 2020 r., oddalił skargę [...] (Skarżący) na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Starostę w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Skarżący zaskarżył powyższy wyrok skargą kasacyjną w całości zarzucając mu:

1. naruszenie przepisów postępowania, a to art. 174 pkt 2 p.p.s.a. (lub też punkt 1 - w przypadku przyjęcia poglądu, że w przypadku składania skarg na bezczynność i przewlekłość przepisy kodeksu postępowania administracyjnego pełnią w takim wypadku funkcję prawa materialnego w tego rodzaju kategorii spraw) - w związku z art. 37 § 1 pkt 2 k.p.a. - tj. naruszenie zasad sprawności postępowania i szybkości jego prowadzenia - poprzez jego wielomiesięczne prowadzenie ze znacznymi okresami w których nie podejmowano żadnych czynności, pozorowanie podejmowania czynności w sytuacji, w której w okresie przeszło dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku o zwrot nieruchomości strona oraz organ wymieniły szereg korespondencji w sprawie skutkujących tym, że w dacie złożenia wniosku o zwrot nieruchomości większość zagadnień (poza ustaleniem kręgu stron postępowania) i poglądów organu została już Skarżącemu zaprezentowana - co kontrastuje zwłaszcza z tempem podejmowania czynności, jakiego organ oczekiwał od samego Skarżącego, m.in. wyznaczając pełnomocnikowi wyjątkowo krótki, bo zaledwie 72 godzinny termin do zapoznania i zgłoszenia wniosków w zakresie zgromadzonego materiału dowodowego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00