Wpływ zbiegu działalności gospodarczej z innymi tytułami do ubezpieczeń społecznych na obowiązek opłacania składek
Przedsiębiorca może łączyć wykonywanie działalności gospodarczej z innymi formami zarobkowania. Najczęściej będą to umowa o pracę i umowa cywilnoprawna. W zależności od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tych innych równolegle trwających tytułów do objęcia tymi ubezpieczeniami i obowiązującej przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek możliwe będą oszczędności w zobowiązaniach wobec ZUS z prowadzonej działalności gospodarczej.
Co oznacza określenie „zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych”
Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych to sytuacja, w której np. przedsiębiorca podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jednocześnie osiąga przychody z innych tytułów stanowiących obowiązek tych ubezpieczeń, np. z umowy o pracę lub umowy zlecenia albo kilku trwających w tym samym czasie takich umów.
Należy mieć na uwadze, że osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, m.in.:
wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub jako osoba współpracująca z tymi osobami (z wyjątkiem osób, które są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat),
prowadząca pozarolniczą działalność oraz współpracująca z przedsiębiorcą
jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Jednak może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń (art. 9 ust. 2 ustawy systemowej).