Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. III SA/Wa 2949/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Baran (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dariusz Czarkowski, sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi G. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 października 2021 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.334.2021.2.BS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 5 listopada 2021 r. G. [...] sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwany dalej: "Wnioskodawca", "Spółka" lub "Skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na interpretację przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zaskarżona interpretacja została wydana w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Pismem z dnia 8 lipca 2021 r. Skarżąca złożyła wniosek do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w W. (dalej jako: "Organ interpretacyjny", "Dyrektor KIS" ) o wydanie interpretacji indywidualnej.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Od 2021 r. dokonuje transakcji związanych z walutą wirtualną w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2018 r. poz. 723, ze zm.).
Przedmiotem działalności Spółki jest kopanie (pozyskiwanie) waluty wirtualnej przy użyciu urządzeń elektronicznych polegające na wyszukiwaniu niezajętej waluty przy użyciu odpowiedniego algorytmu. Pozyskana w ten sposób waluta wirtualna nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przychód taki następuje w przypadku jej zbycia. Kopanie waluty wirtualnej wygenerowało po stronie podatnika określone wydatki m.in. na zakup sprzętu przeznaczonego do kopania waluty wirtualnej oraz generuje wydatki na energię elektryczną zużywaną w tym celu (proces kopania jest energochłonny). Bez zakupu odpowiedniego sprzętu przeznaczonego do kopania waluty wirtualnej oraz bez zakupu energii elektrycznej niemożliwe jest kopanie waluty.