Jak zaklasyfikować wydatek związany ze zwrotem opłaty
W końcu roku 2023 do PUP wpłynęła opłata za oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemca. Opłaty dokonała firma X. Urząd Pracy przekazał w wymaganym terminie w 2023 r. zrealizowane dochody na konto jednostki nadrzędnej (starostwo powiatowe). Na początku roku 2024 firma X wystąpiła z wnioskiem o zwrot opłaty za oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemca ze względu na niezarejestrowanie oświadczenia. Urząd Pracy wystąpił do starostwa powiatowego z wnioskami o zwrot przedmiotowej kwoty celem przekazania zgodnie z prośbą firmy X na jej rachunek bankowy. Jednostka nadrzędna zwiększyła nam plan wydatków i przekazała środki na wypłatę wnioskowanej opłaty na konto firmy X. Opłata została zwrócona firmie X. Z uwagi na fakt, iż opłata za oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemca wpłacona została w roku 2023, to jej zwrot w 2024 r. należy zakwalifikować jako wydatek. Czy paragrafem odpowiednim po stronie wydatków będzie paragraf 2950 - Zwrot niewykorzystanych dotacji oraz płatności, służący do zwrotów środków w związku z uzyskaniem dochodów? Jaki będzie schemat księgowania? Jakie zastosować konto zespołu 4: 409 czy 411?
Paragraf 295 „Zwrot niewykorzystanych dotacji oraz płatności” nie jest właściwym paragrafem klasyfikacji dla wydatku związanego ze zwrotem opłaty w dochodach na przełomie lat budżetowych.
Zgodnie z załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych § 295 „Zwrot niewykorzystanych dotacji oraz płatności” obejmuje między innymi zwroty niewykorzystanych, dotacji oraz płatności wynikające z rozliczenia umów, projektów, a także zwroty środków w związku z uzyskaniem dochodów, z wyłączeniem zwrotów, o których mowa w paragrafie 291. W paragrafie tym jednostki samorządu terytorialnego ujmują także zwroty środków, po zakończeniu roku budżetowego, w szczególności otrzymanych z Funduszu Pomocy oraz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Właściwym paragrafem klasyfikacji budżetowej dla realizowanego wydatku będzie § 443 „Różne opłaty i składki”, który obejmuje różnego rodzaju płatności.
Właściwym kontem kosztów dla opisywanej w pytaniu operacji będzie konto 761 „Pozostałe koszty operacyjne” albowiem operacja nie dotyczy bezpośrednio roku budżetowego, w którym jest realizowana.
Stosownie do objaśnień załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 13 września 2017 w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej konto 761 służy do ewidencji kosztów niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki. W szczególności na stronie Wn konta 761 ujmuje się koszty o nadzwyczajnej wartości lub które wystąpiły incydentalnie.
- załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 342)
- załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 513 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2023 r., poz. 1347)
Jarosław Jurga
ekonomista, certyfikowany księgowy posiadający wieloletnie doświadczenie oraz szeroką wiedzę merytoryczną w obszarze finansów publicznych, wspartą studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp