Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2022 r., sygn. II FSK 3136/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (spr.), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Sylwester Golec, po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 lipca 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 395/19 w sprawie ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 26 lutego 2019 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych za 2016 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 23 lipca 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 395/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w sprawie ze skargi P. P. (dalej jako "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z 26 lutego 2019 r. w przedmiocie określenie zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2016 r., uchylił zaskarżoną decyzję w całości. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest na stronie internetowej https://orzeczenia.nsa.gov.pl/ (dalej w skrócie: "CBOSA").

Sąd pierwszej instancji w następujący sposób nakreślił stan faktyczny sprawy.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Skarżący od maja 2016r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą "P." P. P. dla której wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W wyniku kontroli ustalono, że wszystkie przychody z działalności gospodarczej zostały udokumentowane 10 fakturami VAT wystawionymi dla podmiotu X R.U.. Dotyczyły one malowania konstrukcji stalowych oraz prac spawalniczo-montażowych oraz dodatkowych usług. Organ podatkowy pierwszej instancji zauważył, że z umowy o pracę oraz świadectwa pracy z dnia 5 maja 2016 r. wynika, że podatnik przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywał w ramach stosunku pracy (ślusarz-spawacz) czynności wchodzące w zakres podjętej działalności. Dotyczy to faktury z dnia 31 grudnia 2016r. nr [...] (prace spawalniczo-montażowe). Odwołano się do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej zastosowania (Dz.U. z 2014r., poz. 1145), podkreślając, że pod poz. 7212 ujęto kategorię "spawaczy i pokrewnych" oraz pod poz. 7222 kategorię – "ślusarze i pokrewni". Zaś podatnik jako główny przedmiot wykonywania działalności zgłosił w CEIDG obróbkę metali i nakładanie powłok na metale (PKD 25.61.Z).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00