Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Po 786/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi F. sp. z o.o. z siedzibą we W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o zgodności zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 15 lipca 2021 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2021 r., poz. 735 z późn. zm.) - dalej: k.p.a., Samorządowe Kolegium Odwoławcze, utrzymało w mocy zaskarżone przez F. Sp. z o.o. z siedzibą we W. postanowienie Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia 14 maja 2021 r. znak [...], wydane w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o zgodności zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Rozstrzygnięcia te zostały wydane w następującym stanie sprawy.
F. Sp. z o.o. z siedzibą we W. (dalej: F. [...] sp. z o.o.; inwestor; spółka; skarżąca) we wniosku z dnia 1 kwietnia 2021 r. (data wpływu wniosku datowanego na 24 marca 2021 r.), następnie uzupełnianym w toku postępowania na wezwanie organu (pisma z dnia 19 kwietnia 2021 r. i 7 maja 2021 r.), zwróciła się do Burmistrza Miasta i Gminy [...] (dalej: Burmistrz; organ I instancji) o wydanie zaświadczenia o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania hali magazynowej zlokalizowanej na działce nr [...] położonej we W. na halę ekspozycyjno-produkcyjną do prezentacji innowacyjnej instalacji wzorcowej do produkcji wyrobów tworzyw sztucznych (np. doniczek czy mebli ogrodowych) z surowców pochodzących z rynku wtórnego. Instalacja ta miała wskazywać, w jaki sposób można przekształcić MLP (wielowarstwowe tworzywa sztuczne) [w postaci granulatu] w użyteczne produkty. Planowana instalacja może przyjąć poniżej 10 ton surowców (wielowarstwowych tworzyw sztucznych) na dobę (tylko w dni robocze); będzie zakładem wystawienniczym do sprzedaży technologii innym przetwórcom. Cały surowiec wielowarstwowych tworzyw sztucznych (w postaci wadliwych opakowań pochodzących od klientów inwestora) będzie magazynowany wewnątrz budynku; przywożony surowiec będzie dostarczany w postaci zbelowanej i rozładowywany w hali rozładunkowej, skąd zostanie przewieziony do magazynu surowców wewnątrz hali, szczelnie wygrodzonego ze wszystkich stron; maksymalny czas przechowywania tworzyw sztucznych od momentu rozładunku wyniesie 48 godzin. Powierzchnia przewidziana do składowania wynosić będzie [...] m2 o wysokości 9 m. Inwestor chce również przetwarzać generowane przez siebie odpady produkcyjne w ilości 40-50 ton miesięcznie; dopuszcza również uzupełniająco przetwarzanie innych wielowarstwowych tworzyw sztucznych. Planowaną metodą odzysku będzie R5 - Recykling lub odzysk innych materiałów nieorganicznych. W toku procesu technologicznego przewiduje się wytwarzanie granulatu, a następnie zastosowanie go w produkcji wyrobów użytkowych. Powstały granulat jest produktem pośrednim, będzie on stopiony w maszynie do formowania i wytwarzania (wtryskarkach) produktów do codziennego użytku. Powyższe działania będą procedowane w ramach jednej linii technologicznej, w tym samym budynku. Produkty wykonane w formach wtryskowych będą sprzedawane. Sam granulat nie będzie sprzedawany zewnętrznym odbiorcom. Cały proces technologiczny składać się będzie z dwóch podstawowych etapów, tj. wytwarzania granulatu do produkcji wyrobów użytkowych oraz wytwarzania tych wyrobów z tworzyw sztucznych. Według inwestora, w wyniku realizacji procesu produkcji nie powstanie żaden odpad; całość procesu technologicznego znajdzie się wewnątrz istniejącej hali; produkcja wymaga zmiany przeznaczenia budynku na obiekt ekspozycyjny.