Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Rz 290/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Ewa Partyka Sędziowie WSA Piotr Godlewski AWSA Maria Mikolik /spr./ po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie z dnia 8 grudnia 2021 r. nr SKO.4111/959/2021 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie na rzecz skarżącej A. K. kwotę 480 zł /słownie: złotych/ tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
II SA/Rz 290/22
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia 8 grudnia 2021 r. nr SKO.4111/959/2021 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Rzeszowie (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy, SKO, Kolegium), po rozpoznaniu odwołania A. K. (dalej: skarżąca) reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika adwokata M. Ż. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] (dalej: Wójt, organ I instancji) z dnia 17 września 2021 r. nr GOPS.513.6.2021 w przedmiocie odmowy ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem S. K.
Jak wynika z akt sprawy, 10 lutego 2021 r. A. K. reprezentowana przez pełnomocnika adwokata M. Ż. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem S. K., który legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...], wydanym przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...]. We wniosku skarżąca wskazała, że jest rolnikiem, jednak w 2008 r. zaprzestała prowadzenia gospodarstwa rolnego.
W trakcie postępowania administracyjnego ustalono, że S. K. pozostaje w związku małżeńskim z A. K., posiada troje pracujących dzieci oraz jedną siostrę, jego rodzice nie żyją. Skarżąca sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym mężem, która obejmuje m.in. mycie i przebieranie chorego męża, przygotowywanie i podawanie posiłków, podawanie leków oraz załatwianie spraw lekarskich i urzędowych. Skarżąca podczas wywiadu środowiskowego poinformowała, że jest jedyną osobą sprawującą opiekę nad mężem, dzieci i siostra S. K. nie uczestniczą w opiece nad nim. Ponadto skarżąca oświadczyła, że sprawuje całodobową opiekę nad mężem, jednak ze względu na wiek emerytalny, nie podjęłaby żadnego zatrudnienia.