Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. II OSK 1192/21

Przeznaczenie terenu jako droga wewnętrzna, zamiast drogi publicznej, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie narusza interesu prawnego właściciela nieruchomości, jeśli nie zmienia w sposób istotny jego sytuacji prawnej i nie ogranicza jego praw.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] Spółdzielni Mieszkaniowej w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 marca 2021 r. sygn. akt II SA/Sz 813/20 w sprawie ze skargi [...] Spółdzielni Mieszkaniowej w [...] na uchwałę Rady Miasta S. z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego [...] w S. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 11 marca 2021 r. sygn. akt II SA/Sz 813/20 oddalił skargę [...] Spółdzielni Mieszkaniowej w S. (dalej skarżąca) na uchwałę Rady Miasta S. z [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...]" (dalej: plan miejscowy).

Sąd I instancji wydał ten wyrok będąc związany postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 lipca 2020 r., sygn. akt II OSK 1290/20, którym to orzeczeniem uchylono postanowienie WSA w Szczecinie z 25 lutego 2020 r. sygn. akt II SA/Sz 61/20 o odrzuceniu ww. skargi. W motywach uzasadnienia Sąd II instancji wskazał, że przepisy przedmiotowego planu dotyczyły uprawnień skarżącej, co przejawiać się miało m.in. w zakazie zabudowy, ograniczeniu prowadzenia usług handlowych, lokalizowania obiektów o charakterze usługowym, itd. Niewątpliwie istnieje zatem po stronie skarżącej interes prawny w postaci ochrony prawa własności, który został ograniczony przez konkretne uregulowania planu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00