Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2022 r., sygn. II SAB/Wa 73/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędzia WSA Tomasz Szmydt (spr.), Asesor WSA Michał Sułkowski, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi M. K. na bezczynność Ministra Inwestycji i Rozwoju w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia [...] lipca 2019 r. o udostępnienie informacji publicznej 1. zobowiązuje Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej do rozpatrzenia wniosku skarżącej M. K. z dnia [...] lipca 2019 r. o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; 2. stwierdza, że bezczynność organu o którym mowa w punkcie 1 wyroku nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. oddala skargę w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] lipca 2019 roku M. K. (strona, skarżąca) zwróciłam się do Ministra Inwestycji i Rozwoju o udostępnienie następującej informacji publicznej:
- umowy o partnerstwie pomiędzy Fundacją Agencją Rozwoju Regionalnego w [...] a Fundacją [...];
- uchwały o powołaniu przez Operatora Komisji oceniającej wnioski o przyznanie pożyczki w ramach projektu "Pożyczki na kształcenie";
- uchwały o wyznaczeniu Komitetu Sterującego w projekcie "Pożyczki na kształcenie";
- regulaminu działania Komisji Pożyczkowej oceniającej wnioski o przyznanie pożyczki w ramach projektu "Pożyczki na kształcenie";
- regulaminu działania Komitetu Sterującego w projekcie "Pożyczki na kształcenie";
- wewnętrzne procedury analizy zdolności kredytowej obowiązujące w projekcie "Pożyczki na kształcenie" w naborach, w których składała wnioski.
Wniosek został wysłany mailem 15 lipca 2019 roku na adres: [...].
Pismem z 25 lipca 2019 (znak sprawy: [...]) organ odmówił udostępnienia żądanych informacji. W odniesieniu do wewnętrznych procedur analizy zdolności kredytowej obowiązujących w projekcie "Pożyczki na kształcenie" stwierdzono, iż nie jest to informacja publiczna z powołaniem się na art. 37 ust. 6 "ustawy wdrożeniowej". W pozostałym zakresie odmowa nastąpiła z powołaniem się na brak posiadania żądanych informacji. Powyższe pismo skarżąca otrzymała mailem 25 lipca 2019 roku.