Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2022 r., sygn. I OSK 1387/21

Osoba pobierająca świadczenie emerytalne może dokonać wyboru między emeryturą a świadczeniem pielęgnacyjnym poprzez zawieszenie prawa do emerytury, co eliminuje negatywną przesłankę przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wynikającą z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk (spr.) Sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 kwietnia 2021 r. sygn. akt II SA/Łd 917/20 w sprawie ze skargi Z.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia (...) października 2020 r., nr (...) w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 21 kwietnia 2021 r. sygn. akt II SA/Łd 917/20 w sprawie ze skargi Z. M.

na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] (dalej "SKO" lub "Kolegium") z [...] października 2020 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z [...] września 2020 r., znak: [...].

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Skarżąca jest matką niepełnosprawnej od urodzenia M. M.. Na mocy orzeczenia Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia

w [...] o nr [...] z [...] listopada 1989 r. M. M. została zaliczona do pierwszej grupy inwalidów. W orzeczeniu wskazano na jej trwałe inwalidztwo oraz niezdolność do pracy. Od urodzenia cierpi ona na dziecięce porażenie mózgowe z czterokończynowym niedowładem spastycznym. Porusza się na wózku inwalidzkim, wymaga zaopatrzenia w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Egzystuje dzięki pomocy rodziców, głównie matki, która zajmuje się jej pielęgnacją i opieką. M. M. jest osobą niesamodzielną, wymaga pomocy we wszystkich czynnościach życia codziennego. Skarżąca zrezygnowała z pracy, aby opiekować się córką. Aktualnie pobiera świadczenie emerytalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00