Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Bk 151/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie asesor sądowy WSA Justyna Siemieniako (spr.), sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski, Protokolant sekretarz sądowy Renata Kryńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi Uniwersytetu M. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

We wniosku z dnia [...] grudnia 2021 r. U. w B. (dalej jako: "Skarżący, "Wnioskodawca") zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w podatku dochodowym od osób prawnych.

Opisując stan faktyczny Skarżący wskazał, że znajduje się obecnie w trakcie realizacji zadania inwestycyjnego w postaci budowy nowego budynku o funkcji laboratoryjno – badawczej, w której ma się znajdować Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej. W ramach umowy z X S.A. zostanie wykonane przyłącze energetyczne do budynku jako zasilanie podstawowe. W związku z tym Wnioskodawca poniesie koszt opłaty przyłączeniowej w kwocie 30.298,59 zł. Przyłącze zostanie wykonane przez X S.A. i będzie stanowiło jego własność. Wszelkie koszty opłat przyłączeniowych zostaną poniesione przed oddaniem budynku do użytkowania.

W związku z powyższym opisem we wniosku sformułowano następujące pytanie: czy na gruncie stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego – dopisek organu) sprawy, Wnioskodawca będzie posiadał prawo zaliczenia poniesionych kosztów opłaty przyłączeniowej we wskazanej wysokości do wartości początkowej nowo powstałego środka trwałego (budynku)?

Przedstawiając własne stanowisko Skarżący stwierdził, że użyte przez ustawodawcę w art. 16g ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p.") sformułowanie "inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych" jest pojęciem szerokim. Tym samym przyjąć należy, że ustawodawca w żaden sposób nie różnicuje tych kosztów, jedynie postawił warunek, iż muszą one dać się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. W ocenie Wnioskodawcy, koszt opłaty przyłączeniowej (zwiększenie mocy przyłączeniowej) jest bezpośrednio związany z powstającym środkiem trwałym. Przyłącze energetyczne w tym przypadku stanowi element składowy budynku, bez którego budynek nie zostanie oddany do użytkowania. Stąd, na tym etapie inwestycji koszt ten nie jest związany z użytkowaniem budynku, co z koniecznością podłączenie go do instalacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00