Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. I FSK 840/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 622/16 w sprawie ze skargi D. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od grudnia 2006 r. do marca 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 7500 (siedem tysięcy pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 marca 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 622/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 grudnia 2015 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2006 r. do marca 2008 r.

Sąd I instancji ocenił, że organy podatkowe w oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zasadnie odmówiły skarżącemu, prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą D. D. R., prawa do obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu oleju napędowego wystawionych przez C. sp. z o.o., w związku z ustaleniem, że faktury te nie odzwierciedlają rzeczywistego obrotu.

Zdaniem Sądu organy zasadnie uznały, że skarżący dokonywał obrotu paliwem z niewiadomego źródła pochodzenia i nie dołożył należytej staranności w kontaktach z C., która z kolei jedynie pozorowała prowadzenie działalności gospodarczej. Z materiału dowodowego bezsprzecznie bowiem wynika, że spółka ta w rzeczywistości nie nabywała, nie posiadała i nie dysponowała żadnym olejem napędowym, który mógłby być przedmiotem rzeczywistych transakcji gospodarczych. Była w tym zakresie podmiotem fikcyjnym, a jej działalność sprowadzała się do procederu prowadzenia pozornych czynności zakupu i sprzedaży oleju napędowego oraz wprowadzenia do obiegu pustych faktur, ponieważ czynności w nich wykazane w rzeczywistości nie zostały dokonane pomiędzy podmiotami na nich figurującymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00