Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 9 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Ke 148/22

Dla nałożenia kary na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (j.t. Dz.U.2016.471) nie mają znaczenia kwestie własnościowe dotyczące automatów do gier i urządzeń. Nie ma więc znaczenia, czy urządzenie jest własnością posiadacza lokalu, jest przedmiotem dzierżawy czy też prawa do niego przysługują podmiotowi trzeciemu.

Teza urzędowa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Asesor WSA Magdalena Stępniak (spr.), Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi K.W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 21 stycznia 2022 r. nr 2601-IOA.4246.35.2021 w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygn. akt I SA/Ke [...]

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z 21 stycznia 2022 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Ś. Urzędu Celno - Skarbowego w K. z 22 czerwca 2021 r.

nr [...] wymierzającą K. W. karę pieniężną w wysokości 200.000 zł za posiadanie zależne lokalu, w którym znajdowały się dwa niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona była wówczas działalność gastronomiczna.

Organ wskazał, że spór w sprawie dotyczy legalności nałożenia na K. W., na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 pkt 3 ustawy z 19 listopada 2009 r.

o grach hazardowych kary pieniężnej w wysokości 200.000 zł jako posiadacza zależnego lokalu o nazwie "F. " przy ul. [...] w M.,

w którym znajdowały się niezarejestrowane automaty do gier o nazwie G. L. nr [...] i G. L. nr [...] i w którym prowadzona była wówczas działalność gastronomiczna.

Organ ustalił, że w ww. lokalu w chwili ujawnienia tych automatów do gier ukarany prowadził bar (mała gastronomia) w ramach własnej działalności gospodarczej. Właścicielem budynku, a więc posiadaczem samoistnym lokalu stanowiącego zespół pomieszczeń w obrębie budynku w którym ujawniono automaty jest J. P.. Właściciel 1 czerwca 2016 r. przekazał na czas nieokreślony posiadanie całej nieruchomości na rzecz K. W., na podstawie zawartej z nim umowy najmu lokalu użytkowego. W umowie tej wskazano, że najemca będzie wykorzystywał wynajmowaną nieruchomość na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej (§ 6 umowy). Oznacza to, że 1 czerwca 2016 r. K. W. stał się posiadaczem zależnym całej nieruchomości. Posiadanie lokalu na podstawie umowy najmu jest bowiem posiadaniem zależnym (art. 336 K.c.). Na status posiadania zależnego nie wpływa oddanie przez ukaranego w najem części powierzchni jednego z pomieszczeń w tym lokalu (7 m2), w którym eksploatowano nielegalnie dwa automaty do gier (oznaczonego nr 4 na zestawieniu pomieszczeń przedmiotowego budynku handlowo usługowego), na rzecz spółki [...] sp. z o.o. 1 sierpnia 2020 r.,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00