Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Łd 243/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda Asesor WSA Grzegorz Potiopa po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 lutego 2022 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.1037.2021.2.RK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z 15 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko A. Z., dalej: "Wnioskodawcy", dotyczące prawnopodatkowej kwalifikacji wskazanych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, za nieprawidłowe.

We wniosku z 3 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą o nazwie A A. M. Z. z siedzibą w O.. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług zdrowotnych w służbie zdrowia, praktyka pielęgniarek i położnych. Wnioskodawca ukończył na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi studia I stopnia na kierunku pielęgniarstwo oraz studia II stopnia na kierunku pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej. Od października 2021 r. podjął jednolite studia magisterskie niestacjonarne na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Po ukończeniu studiów Wnioskodawca zamierza rozszerzyć swoją działalność gospodarczą o kierunek lekarski i świadczyć usługi lekarskie w formie praktyki lekarskiej w szpitalach i we własnym gabinecie. Nowy kierunek studiów (lekarski), będzie bezpośrednio związany z podstawową działalnością gospodarczą, którą prowadzi i którą chciałby kontynuować, podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. Obecnie, jako pielęgniarz jest uprawniony do samodzielnej ordynacji niektórych produktów leczniczych i wypisywania na nie recept, kontynuacji zleconego wcześniej przez lekarza leczenia oraz wystawiania samodzielnie określonych leków i produktów leczniczych w związku z uzyskanymi kompetencjami zawodowymi. Ma uprawnienia do kierowania na niektóre badania diagnostyczne, a także samodzielnego badania fizykalnego i oceny stanu pacjenta. Po ukończeniu studiów na kierunku lekarskim, jako lekarz, Wnioskodawca będzie uprawniony do ordynacji i wypisywania recept na wszystkie produkty lecznicze oraz kierowania na wszystkie badania diagnostyczne. Zmiana ta pozwoli rozszerzyć obecną formę prowadzonej działalności gospodarczej o kompleksowe świadczenie usług medycznych i stanowisko lekarza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00