Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Wa 2607/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Łukasz Trochym, sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska, sędzia WSA Przemysław Żmich (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 8 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi A.P. kuratora spadków nieobjętych po R. E. i B. z E.G. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 13 września 2021 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji umorzył postępowanie w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody Krakowskiego z 4 lipca 1991 r. nr GG.II.7242/I/59/7/91/Ła stwierdzającej nabycie przez Gminę K. z mocy prawa, nieodpłatnie własności nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów w jednostce ewidencyjnej [...] w obrębie nr [...], oznaczonej jako działka nr [...], uregulowanej w Kw nr [...], opisanej w karcie inwentaryzacyjnej nr [...], stanowiącej integralną część powyższej decyzji.
Zaskarżona decyzja, została wydana w następującym stanie sprawy.
Decyzją z 4 lipca 1991 r. Wojewoda Krakowski, działając na podstawie art. 18 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32 poz. 191) – dalej zwanej "ustawą", stwierdził nabycie przez Gminę K. z mocy prawa, nieodpłatnie własności nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów w jednostce ewidencyjnej [...] w obrębie nr [...], oznaczonej jako działka nr [...], uregulowanej w Kw nr [...], opisanej w karcie inwentaryzacyjnej, stanowiącej integralną część ww. decyzji.
Pismem z 2 marca 2021 r. A. P., działająca jako kurator spadków nieobjętych po R. E. oraz B. z E. G., złożyła wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody Krakowskiego z 4 lipca 1991 r. zarzucając jej wydanie z rażącym naruszeniem prawa, polegającym na wydaniu jej w oparciu o wpis w Kw nr [...], który to wpis oparty był na nieistniejącej w porządku prawnym decyzji Naczelnika Dzielnicy [...] z 4 grudnia 1980 r. nr GK/8142/231/80 o przejęciu nieruchomości na własność Skarbu Państwa. Nadto wskazała, iż Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z 11 października 2019 r. nr SKO.GN/4160/195/2016 umorzyło postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności ww. decyzji Naczelnika Dzielnicy [...] podnosząc w uzasadnieniu swojej decyzji, że decyzja Naczelnika Dzielnicy [...] nigdy nie weszła do obrotu prawnego, a w konsekwencji jest decyzją nieistniejącą. Decyzją z 6 maja 2020 r. nr SKO.GN/4160/222/2019 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie utrzymało tę decyzję w mocy potwierdzając to stanowisko. Decyzja niniejsza była decyzją ostateczną. W związku z tym, wnioskodawczyni stwierdziła, iż wobec stwierdzonego powyższymi ostatecznymi decyzjami nieistnienia decyzji Naczelnika Dzielnicy [...] w dacie wydania decyzji komunalizacyjnej Skarb Państwa nie był właścicielem skomunalizowanej nieruchomości. Tym samym decyzja Wojewody Krakowskiego z 4 lipca 1991 r. wydana została z rażącym naruszeniem prawa, w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 kpa.