Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2022 r., sygn. II GSK 1318/19
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Sp. z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 2001/18 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. w G. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia (...) sierpnia 2018 r. nr (...) w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki ogólnodostępnej oraz nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 14 marca 2019 r. (sygn. akt VI SA/Wa 2001/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 329; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargę P. Sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej zwanej "Skarżącą") na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego (dalej zwanego "GIF") z 10 sierpnia 2018 r. (nr GIF-P-L-0740/378-2/FM/KBU/17) w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie prowadzenia niezgodnej z przepisami reklamy apteki ogólnodostępnej oraz nałożenia kary pieniężnej.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gorzowie Wielkopolskim (dalej zwany "WIF") zawiadomił Skarżącą o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie podejrzenia prowadzenia reklamy apteki ogólnodostępnej o nazwie "[...]" zlokalizowanej w G. przy Al. [...]. Reklama ta miała polegać na umieszczeniu w witrynie apteki plakatu o treści "Darmowe leki. Projekt 75+. Zapytaj Farmaceutę".
W toku postępowania administracyjnego Skarżąca wyjaśniła, że plakat ten wisiał w witrynie apteki przez okres kilku dni i miał on "wyłącznie na celu poinformowanie pacjentów w wieku 75 lat o tym, iż mogą oni skorzystać z takiej możliwości. Litery znajdujące się na plakacie są w takiej wielkości, z uwagi na fakt, iż informacja ta została skierowana do Pacjentów mających powyższej 75 lat. którzy niejednokrotnie mają już słabszy wzrok i trudności sprawia im odczytanie zbyt małych liter".