Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. III SA/Kr 30/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Makuch Sędziowie: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi M. M. na czynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2021 roku w przedmiocie objęcia kwarantanną skargę oddala.

Uzasadnienie

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wpłynęła skarga skarżącego M. M. na czynność Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o objęciu skarżącego kwarantanną w dniu 8 listopada 2021 r. Skarżący wniósł o stwierdzenie bezskuteczności zaskarżonej czynności o objęciu go kwarantanną w dniu 8 listopada 2021 r. Zaskarżonej czynności zarzucił:

1. naruszenie art. 34 ust. 2 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. (dalej powoływanej jako "ustawa"), które wymagają dla objęcia danej osoby, która nie wykazuje objawów chorobowych kwarantanną albo jej "narażenia na chorobę zakaźną", albo "pozostawania w styczności ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego" oraz postanowienia organu inspekcji sanitarnej (wydanego w formie decyzji administracyjnej) w tym przedmiocie, co nie obejmuje sytuacji z § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 6 maja 2021 r. (dalej powoływanego jako "rozporządzenie"), tj. obligatoryjnego kierowania na kwarantannę każdej osoby skierowanej do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa sars-cov-2 od dnia wystawienia skierowania do wykonania testu diagnostycznego, który to przepis rozporządzenia wykracza poza zakres ustawowego upoważnienia, bowiem nie mieści się w ramach podmiotowych i przedmiotowych delegacji ustawowej, która nie zawiera wytycznych w tym zakresie - bo w art. 46b pkt 5 i 6 ustawy brak jest wytycznych w zakresie regulowania nakazów, zakazów, ograniczeń i obowiązków, co nie spełnia wymogu art. 92 Konstytucji RP;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00