Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. II SA/Ke 202/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Banach Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Sebastian Styczeń po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2022 r. sprawy ze skargi S. W. na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] września 2021 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Sygn. akt II SA/Ke [...]

UZASADNIENIE

Zaskarżoną uchwałą z [...] września 2021 r. nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa D. na terenie gminy M. (dalej również m.p.z.p. [...], Rada Gminy w § 20 ust. 1 wyznaczyła tereny rolnicze oznaczone na rysunku planu symbolem R, dla których ustala się:

1) przeznaczenie podstawowe: rolnicze użytkowanie kompleksów rolnych,

2)przeznaczenie uzupełniające: zabudowa zagrodowa, urządzenia i obiekty infrastruktury technicznej oraz dojścia i dojazdy. W § 20 ust. 2 uchwalono, że utrzymuje się istniejącą zabudowę z możliwością jej rozbudowy, nadbudowy i przebudowy oraz dopuszcza się lokalizację zabudowy zagrodowej, w przypadku, gdy działka na której zlokalizowana będzie taka zabudowa będzie posiadała uregulowany dostęp do drogi publicznej.

Na rysunku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa [...] na terenie gminy M., stanowiącym załącznik Nr 1 w skali 1:2000, będący integralną częścią planu (§ 1 ust. 2 pkt 2), między innymi działki skarżącego oznaczone numerami [...], [...], [...], [...] i [...], zostały oznaczone symbolem R i kolorem żółtym, opisanymi w legendzie jako tereny rolnicze.

W załączniku Nr 2 do m.p.z.p. [...] stwierdzono, że Rada Gminy postanowiła nie uwzględnić uwag, jakie wpłynęły do projektu tego planu, w tym m. in. uwagi złożonej przez osobę fizyczną pismem z 24 czerwca 2021 r. (data wpływu 28 czerwca 2021 r.), która wnosiła o zmianę projektu planu w części dotyczącej działek o numerach ewid. [...], [...], [...], [...] i [...] i przeznaczenie ich na cele zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej bądź usługowej i/lub mieszkaniowej jednorodzinnej. Uwaga nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ przeznaczenie ww. działek pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną bądź usługową i/lub mieszkaniową jednorodzinną stanowiłoby naruszenie ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy M. zatwierdzonego uchwałą Nr [...] Rady Gminy z dnia 25 listopada 2016 r. (dalej również Studium), zgodnie z którym działki te przeznaczone są jako teren rolny. W części tego Studium dotyczącej kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy M. w rozdziale 4 dotyczącym rolnictwa, na stronie 48 znalazł się zapis stwierdzający, że głównym kierunkiem zagospodarowania terenów rolnych będzie ochrona wskazanych w studium przydatnych rolniczo obszarów gleb przed nieuzasadnionym przeznaczaniem na cele nierolnicze, poza terenami rolnymi wskazanymi na rysunku Studium do zmiany przeznaczenie na cele nierolnicze. Obszary te uzyskałyby pierwszeństwo w zakresie komasacji i wymiany gruntów (zwłaszcza dla potrzeb większych obszarowo gospodarstw) oraz melioracji i domeliorowań. Zasadą polityki przestrzennej winno być również wyłączenie tych obszarów z zabudowy nierolniczej oraz zachowanie ich w zwartych kompleksach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00