Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2022 r., sygn. III OSK 5164/21

Gmina ma obowiązek zorganizowania odbioru bioodpadów komunalnych bezpośrednio z nieruchomości przez cały rok kalendarzowy, nie może tego obowiązku przenosić na mieszkańców poprzez zobowiązanie ich do dostarczania bioodpadów do punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Gminy Długołęka od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Wr 579/20 w sprawie ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Gminy Długołęka z dnia 21 listopada 2019 r. nr XIV/149/19 w przedmiocie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości I. oddala skargę kasacyjną, II. oddala wniosek o zasadzenie od Gminy Długołęka na rzecz Wojewody Dolnośląskiego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 23 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Wr 579/20, po rozpatrzeniu skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Gminy Długołęka z dnia 21 listopada 2019 r. nr XIV/149/19 w przedmiocie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w całości i zasądził od Gminy Długołęka na rzecz Wojewody Dolnośląskiego zwrot kosztów postępowania sądowego.

W motywach orzeczenia Sąd pierwszej instancji wskazał, że Rada ustaliła w § 2 ust. 1 pkt 3 zaskarżonej uchwały, że bioodpady w okresie wegetacyjnym określonym w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy, będą odbierane raz na tydzień z budynków wielolokalowych i raz na dwa tygodnie z pozostałych nieruchomości. Zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 3 w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w odniesieniu do nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne odbiór bioodpadów w okresie wegetacyjnym określonym w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy, będzie świadczony z częstotliwością raz na dwa tygodnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00