Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 3 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Bk 127/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Marian Zalewski, Sędziowie asesor sądowy WSA Marcin Kojło,, sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 czerwca 2022 r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] marca 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy od stycznia 2015 r. do marca 2019r. oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w B. (zwany dalej: "DIAS"), po rozpatrzeniu wniosku z dnia [...] listopada 2021 r. złożonego przez P. G. (zwanego również: "skarżącym"), decyzją z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...]odmówił stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej DIAS z dnia [...] września 2020 r. nr [...]utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W.M. z dnia [...] marca 2020 r. nr [...]w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy od stycznia 2015 r. do marca 2019 r. Stwierdził, że nie wystąpiła przesłanka wydania decyzji z rażącym naruszeniem prawa, wynikająca z art. 247 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. nr 1540 ze zm., zwanej dalej: "o.p.").

Po rozpatrzeniu odwołania, DIAS decyzją z dnia [...] marca 2022 r. nr [...]utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że w stanie faktycznym rozstrzygnięcia zakończonego w instancyjnym toku postępowania ostateczną decyzją DIAS z [...] września 2020 r. wynika, iż skarżący prowadził własne gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 25 ha. Podatnik, nie dzierżawi innych gruntów, a działalność rolniczą rozliczał jako rolnik ryczałtowy. Jak ustalono podatnik korzysta ze zwolnienia od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., poz. 177, nr 1054 ze zm., zwanej dalej: "u.p.t.u."). Złożone przez stronę zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług na druku (VAT-R (k.4/2 -4/3, tom III) wskazuje na rezygnację ze zwolnienia o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub ust. 9 u.p.t.u. oraz, że pierwszą deklarację VAT - 7 złożył za miesiąc luty 2013 r. Powyższe związane było ze zgłoszeniem w CEIDG rozpoczęcia od dnia 1 lutego 2013 r. działalności gospodarczej usługowej, wspomagającej produkcję roślinną, sklasyfikowanej według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod numerem 01.61Z. Świadczone usługi podatnik wykazywał w deklaracjach dla podatku od towarów i usług oraz w ewidencjach sprzedaży VAT. Z dokonanych ustaleń wynika, że skarżący obok dostawy produktów rolnych pochodzących z prowadzonego gospodarstwa rolnego prowadził działalność polegającą na świadczeniu usług rolniczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00