Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-03-05

Postanowienia umów o pracę i regulacji wewnątrzzakładowych przy przejściu zakładu pracy w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy

W przypadku przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę oraz zmiany jednej strony stosunku pracy nadal obowiązują dotychczasowe warunki umowy o pracę. I nie ma na to wpływu, czy źródłem uprawnień pracowniczych są zakładowe przepisy prawa pracy (np. postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminu wynagradzania, premiowania), czy tylko postanowienia zawarte w umowach o pracę. 

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 23Kodeksu pracy nie oznacza, że na nowego pracodawcę przechodzą zakładowe źródła prawa pracy, np. regulaminy czy układ zbiorowy pracy. Jednak w wyniku przejęcia zakładu pracy postanowienia niektórych z nich obowiązujące u dotychczasowego pracodawcy, tj. regulacje płacowe zawarte w regulaminie wynagradzania i układzie zbiorowym pracy, nowy pracodawca jest zobowiązany stosować do przejętych pracowników. Przepisy nie dopuszczają też możliwości, aby dotychczasowy i nowy pracodawca zawarli porozumienie, na podstawie którego uchylą stosowanie obowiązujących regulacji wewnątrzzakładowych. Takie porozumienie byłoby nieskuteczne wobec przejmowanych pracowników.

 

Obowiązywanie treści umowy o pracę po przejęciu 

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części w trybie art. 231 Kodeksu pracy na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że bez podpisywania nowej umowy o pracę przejmujący zakład pracy pracodawca automatycznie wstępuje w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy w stosunku do przejętych pracowników. 

W praktyce sprowadza się to do tego, że nawiązuje się automatycznie z mocy prawa między pracownikiem a nowym pracodawcą stosunek pracy o identycznej jak dotychczas treści. Potwierdza to też Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie:

SN

Z art. 231 Kodeksu pracy wynika wprost, że stosunek pracy u nowego pracodawcy – przejmującego, zwłaszcza w zakresie rodzaju umowy o pracę oraz warunków wynagrodzenia, kształtuje się na tych samych warunkach, co u poprzedniego pracodawcy 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00