Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 maja 2022 r., sygn. III SA/Wa 2492/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Czarkowski, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Baran, sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 maja 2022 r. sprawy ze skargi M.K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 sierpnia 2021r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.488.2021.1.SJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz M.K. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
M. K. (dalej: wnioskodawca lub skarżący) wystąpił 14 maja 2021 r. o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zaliczek na poczet zysku na rzecz komplementariusza.
We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, że wnioskodawca jest komplementariuszem w K. spółce komandytowej (dalej jako spółka). Przepisy dotyczące opodatkowania spółek komandytowych i ich wspólników wprowadzane ustawą z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i innych ustaw (Dz. U. 2020 r., poz. 2123) stosują się do niej od 1 stycznia 2021 r. i z tym dniem stała się ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
W opisie przedstawionym we wniosku wskazano, że wnioskodawcy przysługuje udział w zyskach spółki wynoszący 56,79%. Wspólnicy mogą w drodze uchwały zmienić obowiązujące udziały w zyskach spółki, na okres nie dłuższy niż rok. Umowa spółki przewiduje prawo wnioskodawcy do udziału w zysku spółki po zakończeniu jej roku obrotowego, którym jest rok kalendarzowy. Przewiduje również możliwość dokonywania wypłat zaliczek na poczet zysku danego roku obrotowego w trakcie jego trwania. Zaliczki wypłacane są z bieżących środków obrotowych, w proporcjach wynikających z udziału komplementariuszy (w tym wnioskodawcy w zyskach spółki).