Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 maja 2022 r., sygn. III SA/Wr 149/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankowska - Szostak, Asesor WSA Anna Kuczyńska - Szczytkowska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 maja 2022 r. sprawy ze skargi "B" Sp. z o.o. sp. j. z siedzibą w W. na uchwałę Gminy N. z dnia 30 [...] 2021 r. nr [...] w przedmiocie rozwiązania z radnym stosunku pracy I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. zasądza od Gminy N. na rzecz strony skarżącej kwotę 797 (siedemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi B. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: pracodawca, skarżący) jest uchwała nr [...] Rady Miejskiej w N. z [...] listopada 2021 r. w sprawie rozwiązania z radnym stosunku pracy ( dalej też: Uchwała).

Pismem z dnia [...] października 2021 r. pracodawca zwrócił się do Rady Miejskiej w N. (dalej: Rada Miejska, organ) z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym A. K. (dalej: Radny, uczestnik postępowania). Jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy skarżący wskazał długotrwałe nieobecności Radnego w pracy, spowodowane zwolnieniami lekarskimi z tytułu chorób lub sprawowania opieki nad chorymi członkami rodziny, które to nieobecności powodują dezorganizację procesu produkcyjnego i przyczyniają się do powstawania po stronie pracodawcy dodatkowych wydatków na zatrudnianie pracowników w godzinach nadliczbowych. Dalej podał, że w okresie ośmiu miesięcy 2021 r. Radny przebywał na zwolnieniach lekarskich 137 dni kalendarzowych (94 dni robocze), co stanowi 56% nieobecności w pracy. W poprzednich latach jego absencja chorobowa także była wysoka. Pracodawca zaznaczył, że pełna dokumentacja zwolnień lekarskich znajduje się pracodawcy i może zostać udostępniona z zachowaniem zasad i przepisów ochrony danych osobowych. Jak podkreślono we wniosku, częste lub długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą nie pozwalają pracodawcy na osiągnięcie celu zamierzonego w umowie o pracę, a tym samym uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem, który tej pracy faktycznie nie świadczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00