Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 maja 2022 r., sygn. I FSK 1828/21

Zwracanie podatnikowi nadwyżki podatku od towarów i usług musi nastąpić w z góry określonym czasie, chyba że istnieją rzeczywiste i konkretnie uzasadnione wątpliwości co do zasadności zwrotu. Ogólnikowe wątpliwości co do zasadności zwrotu VAT, oparte na nieprecyzowanych domniemaniach czy standardowych procedurach kontrolnych, nie są wystarczającą podstawą do przedłużenia terminu zwrotu nadpłaty podatnika.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Adam Nita (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 maja 2021 r. sygn. akt III SA/Wa 46/21 w sprawie ze skargi B. sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia 6 listopada 2020 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za czerwiec 2020 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżone postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia 6 listopada 2020 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. na rzecz B. sp. z o. o. sp. k. z siedzibą w W. kwotę 660 (sześćset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 18 maja 2021 r., sygn. akt III SA/Wa 46/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (zwany dalej Sądem I instancji) oddalił skargę B. sp. z o.o. i s. k. z siedzibą w W. (w dalszej części uzasadnienia określanej mianem Podatnika, Spółki, Strony lub Skarżącego) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z 6 listopada 2020 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku od towarów i usług za czerwiec 2020 r.

Orzeczenie Sądu I instancji zapadło w następującym stanie faktycznym. W dniu 23 lipca 2020 r. Strona złożyła deklarację VAT-7 za czerwiec 2020 r. W dokumencie tym wykazała ona kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60-dniowym. Wspomniany przedział czasu kończył się zaś 21 września 2020 r. W reakcji na to, postanowieniem z 13 sierpnia 2020 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. (zwany dalej Organem I instancji lub NUS) przedłużył termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do 29 stycznia 2021 r. Modyfikację tę uzasadniono koniecznością dodatkowej weryfikacji zasadności zwrotu podatku od towarów i usług. Zażalenie na to rozstrzygnięcie nie przyniosło efektu oczekiwanego przez Stronę, ponieważ Organ odwoławczy utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy. Nastąpiło to w postanowieniu z 6 listopada 2020 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00