Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2022 r., sygn. II FSK 192/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Beata Cieloch Sędzia WSA del. Sylwester Golec Protokolant Wojciech Zagórski po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. sp. z o.o. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 października 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 711/20 w sprawie ze skargi F. sp. z o.o. z siedzibą w C. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 kwietnia 2020 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.17.2020.2.MBD UNP: 960514 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. uchyla interpretację indywidualną z dnia 9 kwietnia 2020 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.17.2020.2.MBD UNP: 960514, 3. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz F. sp. z o.o. z siedzibą w C. kwotę 1477 (tysiąc czterysta siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 października 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 711/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę F. Sp. z o.o. w C. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 kwietnia 2020 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku o wydanie zaskarżonej interpretacji przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe: wnioskodawca jest podatnikiem mającym siedzibę na terytorium Polski i prowadzi działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu zakładów bukmacherskich na wyniki wydarzeń sportowych, społecznych i politycznych poprzez stronę internetową, aplikację mobilną oraz stacjonarne Punkty Przyjmowania Zakładów na podstawie przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 165 ze zm.) – zwanej dalej: "u.g.h.". Wnioskodawca planuje zawrzeć umowę licencyjną z podmiotem powiązanym z siedzibą w Republice Czeskiej, której przedmiotem ma być licencja na korzystanie z oprogramowania (platformy), którego przeznaczeniem jest bieżące wsparcie, zarządzanie i obsługa organizowanych przez Spółkę zakładów wzajemnych w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych oraz działań marketingowych związanych z organizowaniem tych zakładów. Oprogramowanie to będzie wykorzystywane do wykonywania podstawowej działalności Spółki; bez niego nie miałby możliwości prowadzenia tej działalności. Miesięczna opłata licencyjna będzie kalkulowana jako ustalony z licencjodawcą procent od przychodu netto z gier, przy czym umowa zakładać także będzie minimalną opłatę miesięczną. Wnioskodawca zaakcentował, że posiada on w swojej ofercie tylko jeden produkt, wspomniane zakłady wzajemne na wydarzenia sportowe, wirtualne i społeczno-kulturowe. Działalność ta zasadniczo różni się od każdego innego rodzaju działalności, bo nie występuje tu standardowa sprzedaż towaru lub świadczenie usługi za określonym z góry wynagrodzeniem (zyskiem). Często bowiem dochodzi tu do sytuacji, w której to gracz otrzymuje stosowną wygraną pieniężną a nie podmiot urządzający gry hazardowe. Wnioskodawca zwrócił uwagę, że nieprzewidywalność zakładu wzajemnego, ze względu na zależność od wyników wydarzeń przyszłych, jak również fakt, że opłata licencyjna jest zmienna niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie wpływu kosztu na cenę produktu w postaci ceny zakładu (kursu). Dodatkowo, nie ma możliwości określenia z góry liczby zakładów, jaka zostanie zawarta w danym okresie rozliczeniowym, ponieważ zależy to od kalendarza sportowego, faktu czy Spółce uda się pozyskać prawa od krajowych organizatorów wydarzeń, na które Spółka musi posiadać wyniki w celu przyjmowania zakładów. W celu zrównoważenia ryzyka w trakcie przyjmowania zakładów, Spółka może także ograniczać liczbę przyjmowanych zakładów, co również w oczywisty sposób wpływa na ich ostateczną liczbę, a tym samym na wysokość opłaty licencyjnej. Co więcej, charakterystyczne dla obecnej oferty zakładów wzajemnych jest dokonywanie zakładów w czasie rzeczywistym, tj. w trakcie trwania danego wydarzenia. To z kolei, z uwagi na zmienność sytuacji (np. zdobycie bramki przez jedną z rywalizujących drużyn piłkarskich, wykluczenie z gry zawodnika, upływ czasu gry) powoduje zmianę aktualnego kursu (ceny zakładu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00