Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 maja 2022 r., sygn. I SA/Sz 166/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Bolesław Stachura,, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, , po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 maja 2022 r. sprawy ze skargi A.W. na decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami na 2020 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 15 czerwca 2020 r. A. W. (dalej "Strona", "Wnioskodawca", "Skarżący") złożył wniosek o przyznanie płatności na rok 2020, obejmujący swym zakresem m.in. płatność dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami na 2020 rok. W jego treści zadeklarował rolnicze użytkowanie 3 działek rolnych o łącznej powierzchni 52,33 ha, w całości z ekologiczną uprawą pomidorów.

Do wniosku załączona była kopia datowanej na 10 czerwca 2020 r. umowy kontraktacyjnej ważnej do roku 2021, zawartej z M. G. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą FHU P. .

Zgodnie z zapisami tej umowy Wnioskodawca zobowiązał się do dostarczenia 20 t pomidorów pozyskanych z upraw o powierzchni 52,33 ha.

W okresie od 6 do 15 lipca 2020 r. grunty Strony zostały poddane kontroli na miejscu w zakresie kwalifikowalności powierzchni. Wnioskodawca został powiadomiony o zaplanowanej inspekcji w dniu jej rozpoczęcia.

W toku kontroli inspektorzy terenowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustalili m.in, iż na działkach rolnych [...] (2,60 ha) i [...] (29,91 ha) brak jest możliwości stwierdzenia rodzaju wysianej rośliny (odnotowano ślady po siewie, lecz brak było siewek). Obecność pomidorów odnotowali jedynie na działce rolnej [...] (19,82 ha). Powierzchnia działek [...] i [...] została uznana za ugór.

W kontroli uczestniczył działający w imieniu Strony M. G.. Raport pokontrolny został przesłany Stronie i doręczony 27 lipca 2020 r. Skarżący złożył zastrzeżenia do powyższego protokołu. W treści swojego pisma wskazał, iż "przy pierwszej kontroli kontrolujący fotografowali sadzonki pomidora", jednakże wschody roślin były na tyle słabe, że mogły skutkować niskim plonem, w związku z czym Wnioskodawca zdecydował się na zabieg przesiania uprawy. Wyraził podejrzenie, że druga kontrola, która stwierdził brak pomidora odbyła się właśnie po tym zabiegu, w związku z czym wniósł o dołączenie do protokołu zdjęć także z pierwszej kontroli, aby raport nie był fałszywy oraz o ponowną kontrolę na przełomie sierpnia i września. Niezależnie od powyższego podniósł zarzut, iż kontrola odbyła się bez jego udziału, zaś o zamiarze jej przeprowadzenia nie został nawet powiadomiony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00