Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 maja 2022 r., sygn. III SA/Łd 75/22

Dnia 20 maja 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędzia NSA Janusz Nowacki po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2022 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rejestracji pojazdu oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Łd 75/22

Uzasadnienie

W dniu 8 lipca 2021 r. R.B. wystąpił do Starosty [...] z wnioskiem o rejestrację pojazdu marki Audi 80 1.6, nr nadwozia [...]. Do wniosku dołączył:

1/ dowód rejestracyjny seria [...], w którym jako współwłaściciele ujawnieni zostali K.B. oraz T.B.;

2/ umowę darowizny z 7 lipca 2021 r. zawartą pomiędzy K.B. i T.B. a wnioskodawcą. Na podstawie § 3 ww. umowy K.B. oraz T.B. bezpłatnie przekazali R.B. ww. pojazd, zaś R.B. darowiznę przyjął. W § 6 ww. umowy wnioskodawca zobowiązał się przerejestrować przedmiot darowizny na swoje nazwisko w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy.

Decyzją z [...] Starosta [...] zarejestrował ww. pojazd, wydając R.B. dowód rejestracyjny seria i nr [...], tablice rejestracyjne nr [...], zalegalizowane znakiem legalizacyjnym nr [...] oraz nalepkę kontrolną i kartę pojazdu. Jednocześnie organ, na podstawie 107 § 4 k.p.a., odstąpił od uzasadnienia decyzji (decyzja uwzględniała w całości żądanie strony).

W odwołaniu od ww. decyzji R.B. wniósł o jej uchylenie. Podniósł, że nie składał wniosku o rejestrację pojazdu, ani też żadnego wniosku, na podstawie którego można byłoby zarejestrować pojazd, który od wielu lat był już zarejestrowany. Dodał, że celem umowy darowizny z 7 lipca 2021 r. była wola K.B.(dotychczasowego współwłaściciela pojazdu) dopisania syna R.B. jako nowego współwłaściciela – łącznie z matką T.B., dotychczasową współwłaścicielką. Do odwołania R.B. dołączył oświadczenie z 5 sierpnia 2021 r., że nie przyjmuje darowizny od T.B., w postaci współwłasności przedmiotowego pojazdu, oraz że przyjmuje darowiznę od K.B. w postaci współwłasności ww. pojazdu. Jednocześnie złożył wniosek z 5 sierpnia o korektę dowodu rejestracyjnego polegająca na zmianie posiadacza dowodu rejestracyjnego. Ponownie wyjaśnił, że właścicielami pojazdu przed darowizną była T.B. oraz K.B. K.B. przekazał swoją własność R.B. – umowa darowizny dotyczyła tylko połowy pojazdu posiadanej przez K.B. T.B. nigdy nie przestała być właścicielem pojazdu i to ona właśnie ma widnieć jako posiadacz dokumentu rejestracyjnego oraz właściciel pojazdu. R.B. powinien zostać jedynie dopisany jako współwłaściciel.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00